Dla dzieci

Co nowego "U króla Maciusia”?

Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" w Muzeum POLIN - miejsce spotkań i twórczej zabawy dzieci i ich opiekunów
Opis zdjęcia: przy stole warsztatowym pracują dzieci z opiekunami. Na pierwszym planie, po prawej stronie mężczyzna pomaga dziewczynce stworzyć i założyć błyszczącą koronę, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

"U króla Maciusia" to miejsce w Muzeum POLIN, gdzie najmłodsi czują się wyjątkowo dobrze. Mogą tu spędzić czas z opiekunami na zabawie, lekturze, rysowaniu , czy muzykowaniu. Chętnie korzystają z naszych nowych gier, przeskalowanych piankowych klocków, "dziupli" w ścianach, czy interaktywnego dywanu.

Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy codziennie (oprócz wtorków, gdy muzeum jest zamknięte) w godz. 15.00-18.00. To tzw. czas wolnych zabaw z rodzicami i opiekunami.

W weekendy natomiast "U króla Maciusia" odbywają się warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Organizujemy je w dwóch cyklach: sobotnim i niedzielnym. W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo wiele niespodzianek.

Sobotnie warsztaty twórcze >>

W cyklu sobotnich warsztatów twórczych spotkamy się z niezwykłymi prowadzącymi. Gościnnie warsztaty poprowadzi dla nas Barbara Przerwa, która na co dzień pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i od lat organizując tam autorskie zajęcia oparte na połączeniu sztuk wizualnych z… tańcem. Razem z nią sprawdzimy, czy Dzieci to żywioł? Będziemy poszukiwać odpowiednich ruchów, gestów, rytmów, a także kolorów do wytańczenia czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza.

W kolejnym eksperymentalnym cyklu warsztatów twórczych połączymy architekturę z muzyką. Punktem wyjścia stanie się budynek Muzeum POLIN, którego linie, rytmy, wzory przełożymy na świat dźwięków. W naszych głowach powstaną ruchome obrazy, które wyczaruje razem z nami artystka wizualna, pianistka i kompozytorka Aleksandra Chciuk.

Kontynuować będziemy także sprawdzone i uwielbiane przez dzieci cykle warsztatów z drukiem 3D Trójwymiarowy Tel Awiw i tradycyjnym rzemiosłem, czyli Stolarką dla Dzikich Dzieci.

Niedzielne warsztaty rodzinne >>

W czasie niedzielnych warsztatów rodzinnych poznamy wraz z edukatorami i zaproszonymi gośćmi tajemnice wystaw Muzeum POLIN. W nowym semestrze zainspirowani wystawą "Gdynia Tel-Awiw" skupimy się na architekturze i dizajnie tzw. białych miast. Będziemy nie tylko tworzyć makiety miast, ale także w środku zimy uciekniemy na słoneczne plaże.

Oprócz warsztatów towarzyszących wystawie "Gdynia - Tel-Awiw", jak zwykle w programie znalazły się spotkania wokół ulubionych świąt i tradycji żydowskich Rosz ha-Szana czy Chanuki.

Aby dostać się na najbardziej popularne warsztaty, zachęcamy do rezerwacji miejsc z dużym wyprzedzeniem.

Świąteczne spacery rodzinne >>

Zapraszamy dzieci w wieku 6-14 lat wraz z opiekunami na wspólne spacery rodzinne po wystawie "1000 lat historii żydów polskich" wokół świąt żydowskich. Zwiedzania z przewodnikiem przybliżą Wam w atrakcyjny sposób najważniejsze święta jak Rosz ha-Szana czyli żydowski Nowy Rok, Sukkot, Chanuka.
Spacery zostały przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Nie eksponując wątków historycznych, wprowadzimy dzieci w religię i tradycje żydowskie, proponujemy udział w grach i twórczych zabawach. Na koniec każdego spaceru wykonamy w sali edukacyjnej pamiątkowe prace plastyczne.