Edukacja

Warsztaty edukacyjne w semestrze letnim 2020

Zdjęcie ilustracyjne. Przedstawia grupę dzieci na zajęciach edukacyjnych na wystawie w muzeum
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Od 1 stycznia ruszamy z rezerwacjami warsztatów w semestrze letnim 2019/2020. Proponujemy kilkadziesiąt tematów zajęć, na których poznajemy z dziećmi i młodzieżą piękno różnorodności kultur, religii i tradycji, rozmawiamy o przeszłości i wyzwaniach współczesnego świata.

Pełna oferta dla szkół i przedszkoli znajduje się na stronie www.polin.pl/edukacja.

Na warsztatach dla najmłodszych poznajemy przeszłość wielozmysłowo: poprzez dźwięki, zapachy, ruch i gry. Pracujemy na wystawie stałej  opowiadającej o tysiącletniej historii polskich Żydów, ale korzystamy także z zaprojektowanych przez nasz zespół narzędzi edukacyjnych, takich jak zestawy klocków pt. "Miasteczko", puzzle, gry czy lalki.

Starszych uczniów i uczennice zapraszamy do dyskusji o tym, czy we wspólnocie jest miejsce na różnorodność, czym jest dyskryminacja, jak reagować na mowę nienawiści i cyberprzemoc. Omawiamy tematy związane z rocznicami, jak na przykład „Rok Marka Edelmana”. Inspirujemy młodzież do samodzielnych odkryć i formułowania własnych opinii.

Nowością w semestrze letnim są warsztaty edukacyjne organizowane na wystawie czasowej "Tu Muranów", która zostanie otwarta w kwietniu 2020 r. Wystawa opowiada o historii jednej z warszawskich dzielnic, w okresie międzywojennym zamieszkiwanej w większości przez Żydów, a w czasie wojny włączonej do terenu getta. Zniszczona w 1943 roku dzielnica odrodziła się z gruzów, by stać się jednym z ważniejszych miejsc w dzisiejszej stolicy.

W oparciu o wystawę przygotowaliśmy trzy tematy warsztatów odpowiednich dla poszczególnych grup wiekowych.

 • Propozycja dla klas 1-3 - "Muranów. Dawny świat sprzed 100 lat"
  Słuchając dźwięków dawnych ulic warszawskich, a także przyglądając się zachowanym zdjęciom oraz przedmiotom codziennego użytku z dawnych lat, zajrzymy w przeszłość. Wielozmysłowo poznamy dzieje miasta. Będziemy słuchać, dotykać, grać i bawić się w projektantów. Podczas warsztatów będziemy korzystać z trójwymiarowych piankowych konstrukcji, które znajdziemy na wystawie.
   
 • Propozycja dla klas 4-6 - "Muranów. Młodzi badacze"
  Podczas zajęć przekonamy się w praktyce, na czym polega warsztat pracy badacza lokalnej historii. Poznamy metodę visual history i będziemy analizować stare fotografie. Pokażemy, w jaki sposób można korzystać z różnych źródeł historycznych. Umiejętności oraz wiedza zdobyte na warsztatach z pewnością przydadzą się w realizowanych w szkołach projektach historii lokalnej.
   
 • Propozycja dla klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych - "Muranów. Pozostały po nich tylko przedmioty i miejsca"
  Podczas warsztatów poznamy przeszłość dzielnicy północnej oraz przywołamy echa pełnych gwaru i ruchu ulic Gęsiej i Nalewek sprzed wojny. Dzięki wspomnieniom oraz przedmiotom, które skrywają znaki przeszłości zagłębimy się w opowieści czasów getta oraz dzisiejszych miejsc pamięci.

UWAGA! Rezerwacje na warsztaty na wystawie czasowej "Tu Muranów" przyjmujemy od 1 stycznia 2020 r. Zajęcia będą realizowane od 27 kwietnia 2020 r.

Informacje organizacyjne

Warsztaty w semestrze letnim odbywają się codziennie (oprócz wtorków) o godz. 10.15 oraz 13.00 i trwają 120 minut. (oferta podstawowa). Koszt warsztatów edukacyjnych: 160 zł / grupa do 30 osób.

Warsztaty na wystawie czasowej (oferta dodatkowa) będą realizowane od 27 kwietnia 2020 r. codziennie (oprócz wtorków) o godz. 10.30 oraz 12.45 i będą trwać 90 minut (oferta podstawowa). Koszt warsztatów edukacyjnych: 160 zł / grupa do 30 osób.

Z uwagi na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc prosimy o szybką decyzję i przesłanie zamówienia na adres rezerwacje@polin.pl