Wakacyjna odsłona działań projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe"
Latem w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" organizowaliśmy wydarzenia na muzealnej Łące, szkoliliśmy nauczycieli podczas spotkań online w "Letniej szkole otwartej" i przeprowadziliśmy seminaria dla muzealników. Już wkrótce w trasę ruszy "Muzeum na kółkach" – we wrześniu zobaczymy się w Opatowie, Lelowie, Krzepicach i Kole.
"POLIN na Łące"
Od 25 czerwca do 31 sierpnia spotykaliśmy się z naszą publicznością w zielonej przestrzeni skweru przy Muzeum POLIN. Była to już szósta edycja naszego letniego programu wydarzeń kulturalnych, który w tym roku otrzymał nową nazwę "POLIN na Łące".
Bogaty program wakacyjnych aktywności zbudowaliśmy m.in. wokół kuchni żydowskiej, nawiązując w ten sposób do prezentowanej przez nas obecnie wystawy "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Naszych gości zaprosiliśmy m.in. na piknik szabatowy w plenerze czy warsztaty dla rodzin z dziećmi "Piknikowy koszyk".
"POLIN na Łące" to nie tylko poznawanie smaków i tajników kuchni, ale również troska o dobre samopoczucie. Naszych starszych gości zaprosiliśmy na zajęcia "Gimnastyka dla seniorów" metodą Moshe Feldenkraisa. Przygotowaliśmy też nową propozycję zajęć ruchowych łączących uważny ruch z elementami jogi i mindfulness oraz innowacyjne spotkania "Zendog Your Dog" przeznaczone dla właścicieli psów zamieszkujących w sąsiedztwie Muzeum.
W przestrzeni naszej Łąki zorganizowaliśmy również serię plenerowych koncertów "Kołysanka dla Muranowa".. Nie zabrakło także innych, ciekawych form rekreacji i sąsiedzkiej integracji w plenerze, m.in pokazów kina letniego, kreatywnych warsztatów dla młodzieży czy warsztatów ogrodniczych.
Pod hasłem "POLIN na Łące" przygotowaliśmy aż 43 wydarzenia, w których wzięło udział 2021 osób.
Letnia szkoła otwarta
Dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych zorganizowaliśmy dwa cykle spotkań w ramach "Letniej szkoły otwartej". Zgromadziły one łącznie prawie 1800 uczestników online.
Pierwszy z cykli warsztatów dotyczył literatury. Wspólnie z polonistami przyjrzeliśmy się tekstom lektur szkolnych w kontekście historii polskich Żydów. Podczas spotkań składających się z wykładów oraz części metodycznych prezentowaliśmy praktyczne wskazówki, metody oraz materiały do pracy z młodzieżą. W podobnej formule pracowaliśmy w trakcie drugiego cyklu poświęconego zagadnieniom związanym z nauczaniem o Zagładzie i II wojnie światowej.
Seminaria dla muzealników
Pod koniec czerwca, wspólnie z Muzeum Żydowskim w Oslo zorganizowaliśmy specjalistyczne seminarium dla członków Europejskiego Stowarzyszenia Muzeów Żydowskich. W trakcie zajęć uczestnicy poznawali i eksplorowali innowacyjną metodę pracy z publicznością "IASK", opartą na rozwoju partycypacji zwiedzających w trakcie wizyt muzealnych.
Seminarium w Amsterdamie było częścią program MEST (Museum Education Seminars and Training) poświęconego rozwojowi umiejętności pracowników muzeów europejskich. Od początku 2022 r. w działaniach programu MEST będących częścią projektu ŻDK wzięło udział ponad 100 specjalistów muzealnych z Polski i Europy.
"Muzeum na kółkach" wyrusza w trasę!
"Muzeum na kółkach" to podróżująca wystawa edukacyjna, która odwiedza miejscowości liczące do 50 000 mieszkańców. Wystawa jest jedynym w Polsce mobilnym projektem edukacyjnym, który na tak szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich.
To także doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistami i partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny, trzydniowy program wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie w danej miejscowości.
We wrześniu "Muzeum na kółkach" odwiedzi Opatów (woj. świętokrzyskie), Lelów i Krzepice (woj. śląskie) oraz Koło (woj. wielkopolskie). Do zobaczenia w trasie!
Sprawdź trasę wystawy "Muzeum na kółkach" oraz bogaty program wydarzeń >>