Warsztaty
Rekrutacja zamknięta

"Nur", czyli Światło. Program o dialogu dla osób ze społeczności żydowskich i muzułmańskich

Grupa uśmiechniętych osób siedzi w rzędzie w sali konferencyjnej w Muzeum POLIN.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy do udziału w pilotażowych warsztatach sieciujących osoby ze środowisk muzułmańskich i żydowskich w Polsce! W spokojnej, bezpiecznej i pełnej otwartości przestrzeni chcemy porozmawiać o tym, co może nas łączyć i w jaki sposób możemy wspólnie wypracować rozwiązania dla lepszej przyszłości.

 • Rekrutacja zakończona
 • Zajęcia będą prowadzone w języku polskim i angielskim.

"Nur" w językach arabskim i hebrajskim oznacza "światło". W trudnym czasie po pandemii oraz trwających konfliktów zbrojnych i przemocy razem chcemy wspólnie wypracować ścieżki współdziałania.

Kiedy?

Seria spotkań obejmuje:

 • 1 spotkanie online: 15 grudnia (czwartek), godz. 18.30-20.00,
 • 3 spotkania stacjonarne: 17-19 grudnia (sobota po godz. 16.00 – poniedziałek do godz. 15.00),
 • spotkania follow-up w terminach wybranych przez osoby uczestniczące.

Podczas zajęć w Warszawie zapewniamy wyżywienie, a osobom spoza Warszawy organizujemy nocleg oraz zwracamy koszty do i z Warszawy.

Kogo zapraszamy do programu?

Do programu zapraszamy aktywistów i aktywistki powyżej 26. roku życia – osoby pracujące ze społecznościami żydowskimi i muzułmańskimi w Polsce. Zgłoś się, jeśli czujesz się częścią wspólnoty wyznaniowej muzułmanów lub żydów lub po prostu utożsamiasz się z którąś z tych społeczności. Nie musisz być formalnie częścią związków religijnych bądź praktykować w sposób sformalizowany swojej wiary. Wymogiem uczestnictwa jest również płynna znajomość języka polskiego lub angielskiego.

Co oferujemy?

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów wezmą udział w ciekawych, angażujących i rozwijających zajęciach, poznają innych aktywistów i aktywistki działających na rzecz społeczności żydowskich i muzułmańskich. Będą mieli/miały wpływ na wypracowanie rekomendacji do przyszłych działań Muzeum i organizacji partnerskich oraz stworzą grupę wzajemnie wspierających się liderów i liderek. Osoby biorące udział w warsztatach otrzymają certyfikat uczestnictwa. 

Program

Podczas serii spotkań online i stacjonarnych porozmawiamy o możliwych obszarach współpracy między społecznościami żydowskimi i muzułmańskiemu mieszkającymi w Polsce. Chcemy wspólnie przyjrzeć się wyzwaniom stojącym przed społecznościami religijnymi, w tym islamofobii i antysemityzmowi, oraz wypracować skuteczne rozwiązania i rekomendacje dla przyszłych aktywności Muzeum POLIN oraz organizacji partnerskich w obszarze współpracy żydowsko-muzułmańskiej.

Zajęcia w ramach warsztatów poprowadzą wybitni specjaliści i specjalistki, m.in.:

Rebecca Lillian – rabinka.

Dr Karol Wilczyński – edukator, dziennikarz i strateg komunikacji. Prowadzi szkolenia z zakresu edukacji globalnej i mediów. Wspiera ofiary islamofobii i działa na rzecz zwalczania islamofobii w przestrzeniach społecznościowych. Od 8 lat zajmuje się pracą z osobami migrującymi. Obecnie wykłada migracje, islamofobię i politykę strachu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Đermana Kurić – doradczyni, konsultant, aktywista i badacz zajmujący się problemem nienawiści, wykluczenia i dyskryminacji, Sarajewo

Osman Örs – doradca teologiczny i imam w Fundacji House of One, Berlin.

 

To pierwszy tego typu pilotażowy projekt, dzięki któremu wierzymy, że w Polsce powstanie nowa, silna społeczność wzajemnie wspierających się aktywistów i aktywistek z obu środowisk.

Informacje organizacyjne:

 • Udział w seminarium jest bezpłatny.
 • Zajęcia będą prowadzone w języku polskim i angielskim.
 • Podczas zajęć w Warszawie zapewniamy wyżywienie, a osobom spoza Warszawy organizujemy nocleg (dwa noclegi: 17-19 grudnia 2022) oraz zwracamy koszty do i z Warszawy. Regulamin >>
 • Liczba miejsc w programie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.
 • Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo do 7 grudnia 2022 roku.
 • W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką programu Magdaleną Dopieralską pod adresem: [email protected]

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl