Muzeum
Zgłoszenia do 24.09.2023

Chór POLIN – nabór do projektu

Członkinie chóru POLIN stoją lub siedzą w holu głównym Muzeum POLIN podczas występu.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Chór POLIN, społeczny chór działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich, rozpoczyna przygotowania do projektu towarzyszącego wystawie "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". Projekt będzie realizowany pod batutą kompozytorki Aleksandry Gryki, z udziałem perkusistki Dominiki Korzenieckiej, basistki Małgorzaty Tekiel i saksofonisty Mikołaja Trzaski.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wspólnym działaniem – osoby pochodzące z różnych grup, młodsze i starsze, śpiewające amatorsko i profesjonalnie, przedstawicieli i przedstawicielki różnorodnych grup mniejszościowych. Zaproszenie skierowane jest zarówno do osób, które brały już udział w projektach Chóru POLIN, jak i do tych, które chciałyby dołączyć do chórowej społeczności.

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Podczas powstania zeszli oni do bunkrów i kryjówek, sprzeciwili się nazistom i narzuconemu przez nich systemowi mordowania bezbronnych w obozach zagłady. Zamiast stawić się do transportu, ukrywali się. Ich cichy opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku.

Po bohaterach wystawy zostały niemal tylko słowa, zapisane przez nich w pamiętnikach czy dziennikach, w trakcie lub już po zakończeniu powstania. Słowa te, a także ich współczesne odczytanie przez Chór POLIN, staną się kanwą performansu muzycznego, który zostanie przedstawiony szerszej publiczności.

Projekt obejmuje cykl bezpłatnych warsztatów, podczas których zostanie przygotowany performans muzyczny oraz trzy finałowe występy. Spotkania warsztatowe będą odbywały się od 10 października, we wtorki i czwartki w godzinach wieczornych, w siedzibie muzeum. Szczegółowy harmonogram znajduje się w formularzu zgłoszeniowym. Pokazy publiczne zaplanowane są na 30 listopada, 1 i 2 grudnia 2023.

UWAGA: Chór POLIN tworzy w procesie grupowym, konieczny jest udział w całym cyklu warsztatów (możliwe jest opuszczenie maksymalnie dwóch spotkań).

Zespół projektu:

 • Aleksandra Gryka – kompozycja muzyczna i dyrygentura

  Jedna z najbardziej wyrazistych polskich kompozytorek. Na jej twórczość silnie wpływa zainteresowanie naukami o wszechświecie, w tym fizyką kwantową. Inspiruje ją również literatura piękna. Studiowała kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie i uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Była laureatką programów stypendialnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Promocji Twórczości. Dwukrotnie zdobywała nominacje do Paszportu Polityki w kategorii muzyka poważna (2003, 2006). W 2020 roku otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Warszawy na projekt Chór Klimatyczny. W 2021 została opublikowana płyta z jej utworami INTERIALCELL. Utwory Aleksandry Gryki były wykonywane w Polsce i zagranicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz we Włoszech i w Ukrainie. Współpracowała z wieloma znakomitymi wykonawcami specjalizującymi się w muzyce współczesnej, od lat komponuje muzykę dla przedstawień teatralnych.
 • Dominika Korzeniecka – perkusja

  Od początku swojej twórczości związana z Ośrodkiem "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach. Współtwórczyni Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej, związana z zespołami: Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Tania O, Pochwalone, Trys Saules, Haunted River. Wykonawczyni muzyki na żywo w licznych spektaklach, m.in. "Aktorzy żydowscy" Anny Smolar.
 • Małgorzata Tekiel – bas

  Muzyczka, basistka, kompozytorka. Związana m. in. z zespołami Morświn, Janerka na basy i głosy, Pochwalone. Współpracowała z zespołami Będzie Dobrze, Pudelsi, Deuter, Szum, Pati Yang, Karpaty Magiczne. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, działań performatywnych, poetyckich spotkań autorskich.
 • Mikołaj Trzaska – saksofon

  Saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor. Uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między tradycyjną muzyką żydowską i współczesną.
 • Ewa Chomicka – kuratorka Chóru POLIN (Muzeum POLIN).

 • Alicja Kaczmarek-Poławska – producentka projektu (Muzeum POLIN).

Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem chór poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych. Projekty chóru łączą w sobie obszary muzyki, performatyki i pracy z przestrzenią. Chór tworzył już koncerty, performanse, działania towarzyszące wystawom czasowym, nagrywał ścieżki dźwiękowe do alternatywnych audioguide’ów, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowywał chórowe interwencje w programy innych wydarzeń. Współpracował m.in. z Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Anną Szwajgier, Wojtkiem Blecharzem, Dominikiem Strycharskim, Jaśminą Wójcik, Mikołajem Trzaską, Aleksandrą Gryką, Barbarą Klicką, zaś instytucjonalnie – m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki czy Biennale Warszawa. W każdym kolejnym projekcie chór stara się pójść o kilka kroków do przodu bądź o kilka kroków w bok w stosunku do wcześniejszych realizacji.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl