Muzeum
Do 31.10.2023

Dwie strony muru – instalacja w Warszawie

W Warszawie, u zbiegu ulic Grzybowskiej i Żelaznej, powstała czasowa instalacja przypominająca o Żydach i Żydówkach zamkniętych przez Niemców w warszawskim getcie podczas drugiej wojny światowej. Akcja ta, trwająca do 31 października, jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ma zachęcić przechodniów do wsłuchania się w losy żydowskiej ludności cywilnej w czasie powstania i poznania historii ocalałych z morza ognia. Zachęcamy do obejrzenia filmu o instalacji.

W 1940 roku w Warszawie stanął mur getta, który ostatecznie odizolował Żydów od reszty mieszkańców miasta. Stał się symbolem opresji, osamotnienia, rozpaczy i brutalnej siły wymierzonej w bezbronnych ludzi. 

Od 6 września do 31 października br. w miejscu, w którym historycznie przebiegała granica getta, we współpracy z Saatchi & Saatchi przypominamy przechodniom o historiach setek tysięcy Żydów zamkniętych w getcie.

  • Realizacja spotu: dom produkcyjny Lucky Luciano Pictures,
  • Postprodukcja: Xantus TV,
  • Pomysł i koncept kreatywny kampanii "Dwie strony muru": Saatchi & Saatchi.

 

Instalacja to symboliczny mur, z którego jednej strony znajduje się lustro weneckie pozwalające obserwować to, co dzieje się za murem. Druga strona muru to lustro, w którym odbijają się przechodzący i obserwujący ludzie. Tacy sami jak ci, którzy żyli i ginęli w getcie. Chcemy by warszawianki i warszawiacy, a także turyści poznali ich historie. Historie ocalałe z morza ognia.

W tym samym miejscu, na granicy dawnego getta, można również premierowo posłuchać podcastu "Jakby nas ziemia pochłonęła" autorstwa pisarki i dziennikarki Katarzyny Kobylarczyk. Podcast, opracowany na podstawie pamiętników osób ukrywających się w trakcie powstania, to wzruszający reportaż literacki w sześciu odcinkach. Przeplatają się w nim losy sześciu bohaterów walczących o przetrwanie podczas powstania w getcie warszawskim: Stelli Fidelseid, Mieczysława Barucha Goldmana, Anonimowej Dziewczyny z bunkra przy ul. Miłej, pana Maura, Łazarza Menesa oraz Krystyny Budnickiej. Wszyscy są również bohaterami wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim", którą prezentujemy w Muzeum POLIN do 8 stycznia 2024.

  • Idea kreatywna i realizacja instalacji: Saatchi&Saatchi,
  • Planowanie mediów kampanii: Zenith Polska,
  • Projekt instalacji współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

Logotypy Warszawy z adnotacją: projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa i drugi z adnotacją: patronat honorowy Prezydenta miasta stołecznego Warszawy

Podcasty są finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl