Muzeum
Wybrane publikacje o wystawie "Wokół nas morze ognia"
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Wystawa "Wokół nas morze ognia" odbiła się szerszym echem medialnym, a komentarz kuratorki wystawy został rozpowszechniony wśród wielu lokalnych portali internetowych.
PSMM (Press Service Monitoring Mediów), kwiecień 2023
- Wywiad w Wysokich Obcasach z rodziną Stelli Fidelseid, bohaterką wystawy:
Powstanie w getcie warszawskim. Stella urodziła w ruinach. Mówili: Jeśli dziecko się uratuje, przejdzie do historii (wysokieobcasy.pl)
"W grudniu 2023 roku Muzeum POLIN, a za nim główne portale informacyjne w kraju, podały wiadomość: "Głos Stelli Fidelseid odtworzony dzięki sztucznej inteligencji". Ocalała niemal 80 lat wcześniej spisała po polsku swoje wspomnienia z okresu, gdy ukrywała się w ruinach getta między kwietniem a grudniem 1943 roku. Dzięki zarejestrowaniu jej głosu dla fundacji Spielberga, z pomocą wspierającej działania Muzeum agencji Saatchi & Saatchi, AI „odczytała" zagładowe świadectwo Stelli "jej głosem"." Paula Szewczyk (pdf) - TVN24, grudzień 2023: Warszawa. Głos Stelli Fidelseid ocalałej z getta warszawskiego odtworzono dzięki sztucznej inteligencji | TVN Warszawa (tvn24.pl)
"- To niesamowite usłyszeć te nagrania. Polska wersja głosu brzmi zupełnie jak moja babcia Stella. Moja matka miała nawet wątpliwości, czy to głos babci czy wygenerowany przez sztuczną inteligencję - oceniła mieszkająca w Sao Paulo Marina Wajnsztejn." wnuczka Stelli Fidelseid. - PR Trójka, grudzień 2023: AI wygenerowała głos uczestniczki powstania w getcie. Dzięki temu możemy wysłuchać jej wspomnień (polskieradio.pl)
""Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum POLIN to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Wystawa dotyczy historii, która wydarzyła się w miejscu, gdzie aktualnie stoi Muzeum POLIN. Opowiada o losach ok. 50 000 cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod powierzchnią ziemi. (…) Odtworzenie głosu Stelli Fidelseid za pomocą AI to niezwykłe osiągnięcie." - Newsweek, grudzień 2023: „Głos z przeszłości i wizja przyszłości”:
"Tę niezwykłą wystawę można oglądać w Muzeum POLIN do 8 stycznia, a na sam koniec organizatorzy, przygotowali coś co porusza emocje nie mniej niż odnalezione negatywy Grzywaczewskiego. Oto po 80 latach przemówiła do nas jedna z bohaterek wystawy." p.o. redaktora naczelnego Dariusz Ćwiklak (pdf) - Gazeta Wyborcza, grudzień 2023, "Ocalona przemówiła po śmierci": Muzeum POLIN. Odtworzyli głos ocalonej z Holocaustu, która zmarła 22 lata temu (wyborcza.pl)
"Niezwykły projekt w Muzeum Polin i agencji Saatchi Saatchi." Tomasz Urzykowski (pdf) - Radio Eska, wrzesień 2023: Na dawnej granicy getta powstał mur. Instalacja ma przywoływać pamięć - Warszawa, ESKA.pl
- Vogue.pl, wrzesień 2023: Instalacja Muzeum POLIN „Dwie strony muru” w Warszawie (vogue.pl)
"Ten pierwszy, ceglany, zbudowano ponad 80 lat temu, by oddzielić jednych ludzi od drugich. Już go nie ma, tak jak nie ma tamtej części Warszawy i nie żyją niemal wszyscy, który w getcie mieszkali. O nich i ich tragicznej historii przypominać ma ten drugi, symboliczny, który powstał z luster weneckich. To instalacja "Dwie strony muru" Muzeum POLIN, która stanęła w stolicy. (…) Opowiada o nich poruszająca wystawa "Wokół nas morze ognia" w Muzeum POLIN, otwarta w przeddzień 80. rocznicy tamtego zrywu."
PRASA
- Okładkowy artykuł Newsweek Polska "Miasto umarłe", styczeń 2023:
"- Ta wystawa jest przywracaniem tożsamości. Historie 12 osób stanowią przykład losów 50 tysięcy osób, które były w powstańczym getcie i pozostają anonimowe. Jak okruchy, odłamki stanowią dowód tragedii, której rozmiarów nigdy nie poznamy." Zuzanna Schnepf-Kołacz opowiada Aleksandrze Pawlickiej (2 pdfy) - Zwierciadło, "Współodczuwanie", sierpień 2023:
"Spójrz na tę fotografię ludzkiego oka, pracę jednej z najciekawszych artystek współczesnych, Joanny Rajkowskiej. Mierzy dwa na dwa metry, zamontowaną ją na lightboksie. W tak ogromnym powiększeniu tęczówka wygląda jak planeta, zaś źrenica staje się – czarną dziurą, od której nie można oderwać wzroku." Stach Szabłowski (1 pdf) - Krystyna Budnicka: "Nie opłakałam swojej rodziny bo ja nie mam łez" rozmowa okładkowa Wojciecha Tymowskiego dla Stołecznej Gazety Wyborczej, 18 kwietnia 2023 (pdf)
TELEWIZJA I INTERNET (WIDEO)
- zrealizowany w Muzeum z udziałem kuratorki wystawy Zuzanny Schnepf-Kołacz, kierowniczki działu wystaw Joanny Fikus, historyka Jacka Leociaka, a także Macieja Grzywaczewskiego, który przekazał na wystawę unikatową kliszę i zdjęcia z powstania – reportaż „Pochód” Małgorzaty Ziętkiewicz. To czołowy i nagrodzony Małym Feniksem materiał Polsatu z okazji 80. rocznicy: Pochód - Reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz - wideo - PolsatNews.pl
- Onet Rano wydanie specjalne 19 kwietnia, w którym o wystawie Bartoszowi Węglarczykowi opowiada m.in. jej kuratorka Zuzanna Schnepf-Kołacz, a także o swojej historii jedna z bohaterek wystawy, Ocalała z powstania i Holocaustu Krystyna Budnicka. Onet Rano - 19.04 - Wiadomości
- kilkukrotne wydania Faktów TVN i relacje w TVN24 (wideo): Warszawa. Wystawa "Wokół nas morze ognia" w Muzeum POLIN. Unikatowe zdjęcia | TVN Warszawa (tvn24.pl)
- wspieramy merytorycznie ogólnopolską debatę na antenie TVN24, 16 kwietnia:
"W pierwszej części programu Gościniami programu są badaczki Zuzanna Schnepf-Kołacz (Polin) i Maria Ferenc (ŻIH) – rozmawiają o sytuacji cywilów podczas powstania. To pierwsze tak szerokie potraktowanie tematu przez media ogólnopolskie o szerokim zasięgu." 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Debata w TVN24 - TVN24 - TVN24, 19. kwietnia pracownicy i eksperci Muzeum goszczą od rana do wieczora na antenie, opowiadamy o powstaniu i jego cywilnych bohaterach i bohaterkach w kontekście wystawy (foto)
- pracownicy muzeum są także czołowymi mówcami anteny Polsatu, Onetu, a także najważniejszych wydań prasowych w kraju
- występujemy m. in. W CNN, Euronews, niemieckiej i izraelskiej telewizji publicznej. Polin w kontekście rocznicy i przygotowanego programu cytowane jest m.in. w Associated Press, Haaretz, The Guardian, Jewish Telegraphic Agency, Der Spiegiel czy Financial Times.
RECENZJA
- Więź, kwiecień 2023, "Tak należy opowiadać historie wojen, przemocy i faszyzmu": Antypascha 1943. Wystawa "Wokół nas morze ognia" w Muzeum POLIN - Więź (wiez.pl)
"Wokół nas morze ognia” jest bardziej spektaklem multimedialnym – doświadczeniem, w które dzięki wiedzy, mądrości i wrażliwości twórców wystawy możemy zanurzyć się – niż typową ekspozycją muzealną.(…) Ta historia wciąż w nas żyje i chyba pierwszy raz jest tak konsekwentnie opowiedziana z perspektywy pokrzywdzonych. Tak właśnie należy opowiadać historie faszyzmu, wojen i przemocy." Redaktor naczelny portalu Więź.pl Bartosz Bartosik