Muzeum

Wybrane publikacje o wystawie "Wokół nas morze ognia"

Wystawa "Wokół nas morze ognia" odbiła się szerszym echem medialnym, a komentarz kuratorki wystawy został rozpowszechniony wśród wielu lokalnych portali internetowych.

PSMM (Press Service Monitoring Mediów), kwiecień 2023

PRASA

  • Okładkowy artykuł Newsweek Polska "Miasto umarłe", styczeń 2023: 
    "- Ta wystawa jest przywracaniem tożsamości. Historie 12 osób stanowią przykład losów 50 tysięcy osób, które były w powstańczym getcie i pozostają anonimowe. Jak okruchy, odłamki stanowią dowód tragedii, której rozmiarów nigdy nie poznamy." Zuzanna Schnepf-Kołacz opowiada Aleksandrze Pawlickiej (2 pdfy)
  • Zwierciadło, "Współodczuwanie", sierpień 2023: 
    "Spójrz na tę fotografię ludzkiego oka, pracę jednej z najciekawszych artystek współczesnych, Joanny Rajkowskiej. Mierzy dwa na dwa  metry, zamontowaną ją na lightboksie. W tak ogromnym powiększeniu tęczówka wygląda jak planeta, zaś źrenica staje się – czarną dziurą, od której nie można oderwać wzroku." Stach Szabłowski (1 pdf)
  • Krystyna Budnicka: "Nie opłakałam swojej rodziny bo ja nie mam łez" rozmowa okładkowa Wojciecha Tymowskiego dla Stołecznej Gazety Wyborczej, 18 kwietnia 2023 (pdf)

TELEWIZJA I INTERNET (WIDEO)

  • zrealizowany w Muzeum z udziałem kuratorki wystawy Zuzanny Schnepf-Kołacz, kierowniczki działu wystaw Joanny Fikus, historyka Jacka Leociaka, a także Macieja Grzywaczewskiego, który przekazał na wystawę unikatową kliszę i zdjęcia z powstania – reportaż „Pochód” Małgorzaty Ziętkiewicz. To czołowy i nagrodzony Małym Feniksem materiał Polsatu z okazji 80. rocznicy: Pochód - Reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz - wideo - PolsatNews.pl
  • Onet Rano wydanie specjalne 19 kwietnia, w którym o wystawie Bartoszowi Węglarczykowi opowiada m.in. jej kuratorka Zuzanna Schnepf-Kołacz, a także o swojej historii jedna z bohaterek wystawy, Ocalała z powstania i Holocaustu Krystyna Budnicka. Onet Rano - 19.04 - Wiadomości
  • kilkukrotne wydania Faktów TVN i relacje w TVN24 (wideo): Warszawa. Wystawa "Wokół nas morze ognia" w Muzeum POLIN. Unikatowe zdjęcia | TVN Warszawa (tvn24.pl)
  • wspieramy merytorycznie ogólnopolską debatę na antenie TVN24, 16 kwietnia:
    "W pierwszej części programu Gościniami programu są badaczki Zuzanna Schnepf-Kołacz (Polin) i Maria Ferenc (ŻIH) – rozmawiają o sytuacji cywilów podczas powstania. To pierwsze tak szerokie potraktowanie tematu przez media ogólnopolskie o szerokim zasięgu." 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Debata w TVN24 - TVN24
  • TVN24, 19. kwietnia pracownicy i eksperci Muzeum goszczą od rana do wieczora na antenie, opowiadamy o powstaniu i jego cywilnych bohaterach i bohaterkach w kontekście wystawy (foto)
  • pracownicy muzeum są także czołowymi mówcami anteny Polsatu, Onetu, a także najważniejszych wydań prasowych w kraju
  • występujemy m. in. W CNN, Euronews, niemieckiej i izraelskiej telewizji publicznej. Polin w kontekście rocznicy i przygotowanego programu cytowane jest m.in. w Associated Press, Haaretz, The Guardian, Jewish Telegraphic Agency, Der Spiegiel czy Financial Times.

RECENZJA

  • Więź, kwiecień 2023, "Tak należy opowiadać historie wojen, przemocy i faszyzmu": Antypascha 1943. Wystawa "Wokół nas morze ognia" w Muzeum POLIN - Więź (wiez.pl)
    "Wokół nas morze ognia” jest bardziej spektaklem multimedialnym – doświadczeniem, w które dzięki wiedzy, mądrości i wrażliwości twórców wystawy możemy zanurzyć się – niż typową ekspozycją muzealną.(…) Ta historia wciąż w nas żyje i chyba pierwszy raz jest tak konsekwentnie opowiedziana z perspektywy pokrzywdzonych. Tak właśnie należy opowiadać historie faszyzmu, wojen i przemocy." Redaktor naczelny portalu Więź.pl Bartosz Bartosik