Spacer
26.11.2022

Co z czym zjeść? Spacer z przewodnikiem po wystawie czasowej

Przestrzeń wystawy czasowej Od kuchni. Ściany ze zdjęciami i opisami oraz eksponaty w gablotach.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich / M. Jaźwiecki

Czym różnią się od siebie, a w czym są do siebie podobne kuchnie Żydów mieszkających w różnych zakątkach świata? Jakich zasad przygotowania posiłków trzeba przestrzegać, aby były one koszerne? Czy smaki kuchni Żydów i kuchni ich sąsiadów przenikały się wzajemnie? W wybrane soboty zapraszamy na spacer śladami żydowskich zwyczajów kulinarnych.

  • 26 listopada (sobota), godz. 12.00, BRAK MIEJSC
  • Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł

Przekonamy się, w jakim stopniu na te tradycje wpłynęła religia, a w jakim lokalne warunki, co w żydowskich domach jadało się na co dzień, a co od święta, i na ile współczesna żydowska kuchnia przypomina tę sprzed wieków.

Gotowanie to także ludzie. Mistrzowie i mistrzynie kuchni nie tylko dziś, ale i w przeszłości zdobywali ogromną popularność. Podczas spaceru przypomnimy postać Rebeki Wolf, której książki kucharskie prababki współczesnych Żydów zgłębiały równie uważnie, jak prababki współczesnych Polaków książki Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Opowiemy też o Fani Lewando, jednej z najsłynniejszych szefowych kuchni w międzywojennej Polsce, gotującej m.in. dla pasażerów ekskluzywnego liniowca m/s Batory.