Film
01.10.2014
Cud purymowy

Mieszkający z rodziną w łódzkim bloku bezrobotny Jan Kochanowski odbiera telefon z wiadomością, że może otrzymać ogromny spadek po zmarłym w USA wuju. Jest jednak warunek: wuj był Żydem i spadkobierca również musi być tej samej wiary.
Nowina zaskakuje niekryjącą swych antysemickich poglądów rodzinę i uruchamia lawinę zmian. Nakręcony w ramach cyklu „Święta polskie” film podejmuje trudne tematy antysemityzmu i żydowskiej tożsamości w kontekście transformacji 1989 roku, wykorzystując komediową i nieco baśniową konwencję.
„Cud purymowy”, świetnie zagrany i pełen błyskotliwych dialogów, został nagrodzony na wielu festiwalach (m.in.: 2000 – Prix Europa Berlin – Nagroda Specjalna Parlamentu Europejskiego, Nagroda im. Willy’ego Brandta, 2000 – FPFF Gdynia).
CYKL FILMOWY: JA. POLAK. ŻYD – KINO DROGI
Bycie Żydem w powojennej Polsce naznaczone było oczywistą traumą. Tak wielką, że wiele osób o swoim pochodzeniu dowiadywało się w dojrzałym wieku, nierzadko w dramatycznych okolicznościach. Niespodziewanie stawali przed koniecznością odpowiedzenia sobie na pytanie: kim jestem? Tym dylematom związanym z odkrywaniem żydowskiej tożsamości poświęcamy październikowy cykl filmów w Muzeum POLIN.
1 października, godz. 19, wstęp wolny.