Film

Moja Australia

fot. kadr z filmu

Historia Tadka i Andrzeja wychowywanych przez samotną matkę w powojennej Polsce. Kiedy rodzeństwo wraz z grupą chuliganów atakuje żydowską szkołę i zostaje aresztowane, kobieta decyduje się wraz z nimi opuścić kraj i wyjechać do Australii – wymarzonego kraju młodszego syna. Chłopcy nie wiedzą, że rzeczywistym celem ich podróży jest Izrael. 

– Opowieść „Moja Australia” oparta jest na wydarzeniach z mojego życia, chociaż wierzę, że ta historia mogłaby wydarzyć się w każdym miejscu, w każdym czasie. Odkrywanie nowej tożsamości, uraz, który powstaje w wyniku powstania tej nowej tożsamości wprowadzają uniwersalne emocje oraz uczucia do tych specyficznych okoliczności – mówił reżyser

Ulubiony film publiczności Festiwalu Filmowego w Jerozolimie w 2011 roku.

CYKL FILMOWY: JA. POLAK. ŻYD – KINO DROGI

Bycie Żydem w powojennej Polsce naznaczone było oczywistą traumą. Tak wielką, że wiele osób o swoim pochodzeniu dowiadywało się w dojrzałym wieku, nierzadko w dramatycznych okolicznościach. Niespodziewanie stawali przed koniecznością odpowiedzenia sobie na pytanie: kim jestem? Tym dylematom związanym z odkrywaniem żydowskiej tożsamości poświęcamy październikowy cykl filmów w Muzeum POLIN. 

8 października, godz. 19, wstęp wolny.