Film

Księżyc to Żyd

fot. kadr z filmu

„Księżyc to Żyd, Szopen to Żyd, ta poduszka to Żyd”, nuci Marcin Świetlicki w rytm punkowej muzyki zespołu Yoda. Spolaryzowany świat, w którym ksenofobiczni pseudokibice i ortodoksyjni Żydzi nie mają prawa się spotkać, ukazuje swoje pęknięcie.

Były skinhead Paweł, agresywny głosiciel antysemickich haseł, doznaje głębokiej duchowej przemiany i zostaje ortodoksyjnym Żydem. Podział na swoich i obcych przestaje być jednoznaczny. Dokument jest zapisem rozmów z głównym bohaterem, jego bliskimi i znajomymi, próbuje nie tylko przyjrzeć się przemianie Pawła, ale także ukazać funkcjonowanie żydowskiej tradycji we współczesnym świecie.

CYKL FILMOWY: JA. POLAK. ŻYD – KINO DROGI

Bycie Żydem w powojennej Polsce naznaczone było oczywistą traumą. Tak wielką, że wiele osób o swoim pochodzeniu dowiadywało się w dojrzałym wieku, nierzadko w dramatycznych okolicznościach. Niespodziewanie stawali przed koniecznością odpowiedzenia sobie na pytanie: kim jestem? Tym dylematom związanym z odkrywaniem żydowskiej tożsamości poświęcamy październikowy cykl filmów w Muzeum POLIN. 

15 października, godz. 19, wstęp wolny.