Podcast
online

Cykl "Nie bądź obojętny": Media i obojętność

"Nie bądź obojętny" – to zdanie przywołane przez Mariana Turskiego przed bramą śmierci obiegło cały świat. Ale czym właściwie jest nieobojętność? Moralnym nakazem, obowiązkiem, cywilizacyjnym stemplem, a może indywidualną potrzebą? Przyjrzymy się obojętności w różnych kontekstach w ramach nowego podcastu Muzeum POLIN. W ostatnim, siódmym odcinku pt. "Media i obojętność" gośćmi Karoliny Wigury byli dziennikarze – Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski.

Transkrypcja siódmego odcinka podcastu "Nie bądź obojętny" →

Na zakończenie cyklu "Nie bądź obojętny" rozmawialiśmy o obojętności i nieobojętności w kontekście mediów. Do rozmowy zaprosiliśmy – Katarzynę Kasię oraz Grzegorza Markowskiego, dziennikarzy prowadzących program "Szkło kontaktowe" na antenie TVN24 oraz Poranki w Radiu Nowy Świat, współautorów podcastu "Bardzo Bardzo Serio".

Czy media i codzienny zalew informacji, którym się dusimy, nie powodują naszej obojętności? Czy sprawiają, że przestajemy zwracać uwagę na to, co się dzieje, na różnego rodzaju okrucieństwa? Nawał informacji nas ogłusza, stępia naszą czujność, wrażliwość i chęć angażowania się. A może jest wręcz przeciwnie? Media uwrażliwiają nas na takie wydarzenia, jak wojna w Ukrainie albo atak terrorystyczny Hamasu na Izrael. Uwrażliwiają nas na niuanse, jak wtedy, gdy dyskutujemy na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Poruszyliśmy także temat bardzo istotny po październikowych wyborach parlamentarnych w Polsce – na ile obojętnymi czyni nas polaryzacja, która panuje w polskich mediach, i na ile będziemy mogli ją ignorować? Co jest realną misją mediów?

Na koniec zastanawialiśmy się, gdzie pomimo zobojętnienia szukać nadziei. Nawiązaliśmy w ten sposób do książki napisanej przez naszych gości pt. "Siedem życzeń". Powstała ona z bezsilności, ale zaowocowała nadzieją. Są to inspirujące rozmowy m.in. z Agnieszką Holland, Jurkiem Owsiakiem, Dorotą Masłowską, Szymonem Malinowskim, Jarosławem Kuiszem na siedem uniwersalnych tematów, jak odwaga, przyszłość, niepodległość, śmiech, spokój, bogactwo, szacunek.

Uczestniczki i uczestnicy rozmowy:

  • Karolina Wigura – socjolożka, historyczka idei, publicystka, pisze m.in. dla działu politycznego w Kulturze Liberalnej, wykładowczyni Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Katarzyna Kasia – filozofka, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna; doktor nauk filozoficznych. W Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury. Prowadzi też zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie. Występuje jako komentatorka w audycji TVN24 "Szkło kontaktowe". Stała publicystka "Kultury Liberalnej".

  • Grzegorz Markowski – dziennikarz radiowy i telewizyjny. Pracował dla Radiostacji, Radiu Bis oraz w magazynie "City Magazine". Razem z Krzysztofem Materną prowadził czwartkową audycję "Daję słowo" w Radiowej Jedynce. Jest współprowadzącym "Szkła kontaktowego" w TVN24 oraz dziennikarzem Radia Nowy Świat, gdzie w duecie z Katarzyną Kasią prowadzi w czwartki poranne pasmo "Nowy Świat".

Posłuchaj szóstego odcinka "Obojętność: bezradność czy ucieczka"

Gośćmi Karoliny Wigury byli Miroslava Keryk i Edwin Bendyk.

Żyjemy w niespokojnych czasach, z różnorodnych mediów słyszymy o kryzysach, wojnach, o masowej śmierci, która dokonuje się w tym albo drugim kraju, bliższym albo dalszym nam geograficznie. Patrzymy na dzisiejszą obojętność i możemy w niej dostrzec samoobronę, ucieczkę od odpowiedzialności, od zagrożenia, ale też wyraz bezradności. Czy jakimś rozwiązaniem są organizacje pozarządowe – zinstytucjonalizowana nieobojętność?

Transkrypcja szóstego odcinka podcastu "Nie bądź obojętny" →

Posłuchaj piątego odcinka "Psychologia i obojętność"

Gościem Karoliny Wigury był psycholog i psychoterapeuta Jacek Santorski.

W piątym odcinku cyklu przyglądaliśmy się obojętności w kontekście psychologii, w tym psychologii biznesu. Czy to prawda, że 70% każdej organizacji, a także każdego społeczeństwa to ludzie obojętni? Jak na zmianę tej postawy może wpłynąć ich szef, lider czy przywódca? Czy można na to oddziaływać? W jakim punkcie zacząć, by zmniejszyć poziom obojętności wśród ludzi? Czy to prawda, co powiedział Philip Zimbardo, że zło realizuje się tam, gdzie mamy ludzi biernych, obojętnych, czy wręcz przeciwnie zło dzieje się tam, gdzie ludzie nie są obojętni, ale mają złą, niemoralną sprawę?

Transkrypcja piątego odcinka podcastu "Nie bądź obojętny" →

Posłuchaj czwartego odcinka "Antropologia i obojętność"

Gośćmi Karoliny Wigury byli Małgorzata Wosińska i Konstanty Gebert.

Nasza obojętność, nasz stosunek do drugiej osoby, do jej nieszczęścia, to zapewne suma rozmaitych nagromadzonych przeżyć, nasz charakter, nasza kultura, nasze wykształcenie, światopogląd, wiara lub jej brak. A wojna, konflikty, nieszczęścia, śmierć, sprawiają, że nasza psychika, nasza osobowość bywa uszkodzona, zdrętwiała. Wychodząc od antropologii jako nauki o ludzkiej kondycji, poruszymy także temat traumy i obojętności. Co takiego dzieje się dzieje z nami, kiedy jesteśmy straumatyzowani, że ta obojętność staje się istotnym tematem? Czy obojętność to jedynie "mechanizm obronny"? Czy można ją przekuć w coś pozytywnego? Jakie mogą być konsekwencje obojętności?

Transkrypcja czwartego odcinka podcastu "Nie bądź obojętny" →

Posłuchaj trzeciego odcinka "Teologia i obojętność"

Goścmi Karoliny Wigury byli Anna Karoń-Ostrowska i Stanisław Krajewski.

Jak teologia opisuje obojętność? Czy jest wystarczająco wrażliwa w tej kwestii? Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, co na temat obojętności mówią teologie żydowska i chrześcijańska. Czy jest coś takiego jak grzech obojętności, czy jedynie grzech zaniechania? Czy obojętność, ten stan odrętwienia, ewoluował w teologii w jakikolwiek sposób na skutek wydarzeń wojennych i Zagłady?

Transkrypcja trzeciego odcinka podcastu "Nie bądź obojętny" →

Posłuchaj drugiego odcinka "Historia i obojętność"

Gośćmi Karoliny Wigury byli Maciej Górny i Jarosław Kuisz.

Do czego w najnowszej historii doprowadziła nas obojętność, brak reakcji i nieangażowanie się? Jaką lekcję możemy z tego wyciągnąć? Wątek powstania w getcie warszawskim jest pretekstem do dyskusji o obojętności, jak i nieobojętności Polaków wobec Żydów, jak również do rozmowy na temat wojny i obojętności. Także tej wojny, która rozgrywa się teraz w Ukrainie.

Transkrypcja drugiego odcinka podcastu "Nie bądź obojętny" →

Posłuchaj pierwszego odcinka "Filozofia i obojętność"

Gośćmi Karoliny Wigury byli Tomasz Stawiszyński i Piotr Stankiewicz.

Co filozofia mówi o bierności, winie, zaangażowaniu? Co Marek Aureliusz lub Budda powiedzieliby o współczesnym świecie, który jak się wydaje jest coraz bardziej obojętny? Czy filozofia może nam nieść jakieś pocieszenie wobec obecnego "trendu obojętności"?

Transkrypcja pierwszego odcinka podcastu "Nie bądź obojętny" →

W siedmioodcinkowym podcaście "Nie bądź obojętny" będziemy mówili o obojętności z perspektywy filozofii, najnowszej historii, teologii żydowskiej i chrześcijańskiej. Zastanowimy się nad źródłami tego zjawiska w dzisiejszych czasach, podyskutujemy o obojętności lub jej braku w mediach, polityce, ale też w literaturze i poezji. Podążając za hasłem "Nie bądź obojętny", postaramy się przeanalizować rozmaite aspekty obojętności, myśląc o przyszłości i zastanawiając się, co zrobić, by obojętność w dzisiejszym świecie była coraz mniej "popularna".

 

Podcast "Nie bądź obojętny" realizowany jest w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl