Film

22.01.2014 19:00

„Człowiek z blizną”

„Człowiek z blizną”, reż. Howard Hawks, 1932, 93 min.

Trzymający w napięciu film gangsterski, jeden z pierwszych tego gatunku, z udziałem Paula Muni, aktora, który stał się inspiracją dla pokoleń amerykańskich filmowców. Historia młodego przestępcy, Tony’ego Camote’a walczącego o wpływy w chicagowskim półświatku. Film powstał w dobie cenzury, kiedy amerykańskie społeczeństwo miało otrzymywać jednoznaczny obraz dobra i zła. Z tego powodu poprzedzony został prologiem, w którym komisarz nowojorskiej policji wzbudzał w widzach poszanowanie dla prawa, a zatem niechęć do głównego bohatera.

Paul Muni, urodził się we Lwowie jako Meshulem Weisenfreund, syn wędrownych aktorów grających w jidysz. Jako 7-latek mieszkał już w Stanach Zjednoczonych. Trudną karierę aktora rozpoczynał w teatrach. Kiedy po przełomie dźwiękowym reżyserzy filmowi właśnie w teatrach zaczęli szukać nowych twarzy, Muni stanął przed wielką szansą, którą udało mu się wykorzystać. Za rolę Ludwika Pasteura został uhonorowany statuetką Oscara.

W 1983 roku remake Człowieka z blizną nakręcił Brian de Palma, obsadzając w roli głównej Ala Pacino.

Wstęp bezpłatny

Pokaz filmu w ramach cyklu „Mroczna odsłona Pollywood”.

Nie byłoby Hollywood bez polskich Żydów – reżyserów, producentów, aktorów i kompozytorów muzyki filmowej. Urodzony w Poznaniu Siegmund Lubin stworzył pierwszy na świecie przenośny projektor filmowy,  bracia Warner z Krasnosielca założyli jedną z największych na świecie wytwórni – Warner Brothers, która wyprodukowała setki popularnych filmów. W ramach cyklu przedstawimy „ciemną stronę” Pollywood, filmy gangsterskie i z nurtu noir, które weszły do klasyki światowego kina.

12.12.2013