Film

15.01.2014 18:00

„Sokół maltański”

„Sokół maltański”, reż. John Huston, 1941, 97 min.

Film poprzedzony wykładem prof. Andrzeja Krakowskiego (godz. 18.00)

Klasyka filmu noir z Humphreyem Bogartem i Mary Astor w rolach głównych. Przez wielu krytyków uważany za najlepszy film detektywistyczny w dziejach kina, nominowany do Nagrody Akademii Filmowej w trzech kategoriach.

Estetycznie inspirowane niemieckim ekspresjonizmem czarne kino zrodziło się w wyniku głębokich przemian, jakie zaszły w amerykańskim społeczeństwie po II wojnie światowej. Odzwierciedlało jego pesymizm i ambiwalentny stosunek do postępującej industrializacji i emancypacji kobiet.

Sokół maltański powstał w wytwórni filmowej braci Warner, jednej z największych amerykańskich fabryk snów. Założyli ją czterej bracia – Harry (Hirsz), Albert (Aaron), Sam (Szmul) i Jack (Icchak), z których najstarszy urodził się w Krasnosielcu, ostatni już w Ameryce. Do branży filmowej weszli dzięki pieniądzom uzyskanym ze sprzedaży złotego zegarka ojca i starego konia. Kilka lat później, w 1927 roku, wyprodukowali pierwszy film dźwiękowy w historii – Śpiewaka z jazzbandu z Al Johnsonem w roli głównej.

Przed projekcją, prof. Andrzej Krakowski opowie o początkach amerykańskiego przemysłu filmowego oraz roli, jaką odegrali w nim Żydzi polskiego pochodzenia.

Andrzej Krakowski – od 1968 roku w Stanach Zjednoczonych zrealizował jako reżyser, scenarzysta oraz producent ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych, podejmując tematy często uznawane w Hollywood za ryzykowne i niepopularne. Uznawany jest za jednego z prekursorów serii filmów o tematyce murzyńskiej (“Final Comedown”) oraz o Zagładzie (“Triumph of the Spirit”). Według scenariuszy Krakowskiego powstało 18 filmów, wśród nich największa europejska produkcja lat 90-tych (“Genghis Khan”) oraz najbardziej dochodowy film w Polsce (“Ogniem i mieczem”). Andrzej Krakowski jest jednym z założycieli wysoko cenionej szkoły filmowej przy Nowojorskim Uniwersytecie Stanowym w Purchase (5 studenckich Oscarów w ciągu pierwszych ośmiu lat), a od roku 2003 roku profesorem City University of New York. W 2011 roku nakładem wydawnictwa PWN ukazała się jego książka Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood. Jej druga część trafi do księgarń w 2014 roku.

Wstęp bezpłatny

Pokaz filmu w ramach cyklu „Mroczna odsłona Pollywood”.

Nie byłoby Hollywood bez polskich Żydów – reżyserów, producentów, aktorów i kompozytorów muzyki filmowej. Urodzony w Poznaniu Siegmund Lubin stworzył pierwszy na świecie przenośny projektor filmowy,  bracia Warner z Krasnosielca założyli jedną z największych na świecie wytwórni – Warner Brothers, która wyprodukowała setki popularnych filmów. W ramach cyklu przedstawimy „ciemną stronę” Pollywood, filmy gangsterskie i z nurtu noir, które weszły do klasyki światowego kina.

12.12.2013