Film

29.01.2014 19:00

„Podwójne ubezpieczenie”

„Podwójne ubezpieczenie”, reż. Billy Wilder, 1944, 107 min.

Perła filmowa z gatunku noir. Scenariusz do filmu, nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, Billy Wilder napisał we współpracy z autorem kryminałów Raymondem Chandlerem na podstawie głośnej wówczas powieści Jamesa M. Caina. Cain wzorował się na słynnej sprawie zabójstwa, którą jako reporter relacjonował w 1927 roku, okraszając tekst śmiałymi jak na owe czasy scenami erotycznymi. Dlatego pierwsza próba ekranizacji nie powiodła się. Udało się, choć nie bez trudności, Wilderowi w 1944 roku, a film okazał się artystycznym i kasowym sukcesem. Sam Alfred Hitchcock miał powiedzieć, że po Podwójnym ubezpieczeniu dwa najważniejsze słowa w świecie kina to Billy Wilder.

Billy (Samuel) Wilder urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1906 roku. Do Stanów Zjednoczonych wyemigrował przez Paryż po dojściu do władzy Hitlera. Był jednym z najbardziej znanych reżyserów filmowych na świecie, twórcą m.in. Pół żartem, pół serio, Bulwaru Zachodzącego Słońca i Słomianego wdowca. Otrzymał 21 nominacji do Oscara i 7 statuetek.

Wstęp bezpłatny

Pokaz filmu w ramach cyklu „Mroczna odsłona Pollywood”.

Nie byłoby Hollywood bez polskich Żydów – reżyserów, producentów, aktorów i kompozytorów muzyki filmowej. Urodzony w Poznaniu Siegmund Lubin stworzył pierwszy na świecie przenośny projektor filmowy,  bracia Warner z Krasnosielca założyli jedną z największych na świecie wytwórni – Warner Brothers, która wyprodukowała setki popularnych filmów. W ramach cyklu przedstawimy „ciemną stronę” Pollywood, filmy gangsterskie i z nurtu noir, które weszły do klasyki światowego kina.

12.12.2013