Dzień Dziecka w Królestwie króla Maciusia
Nieustraszony Król Maciuś nie odpuszcza i wzywa swoich rycerzy na walne zebranie z okazji Dnia Dziecka. A kim będą Ci dzielni wojowie? Zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy w rycerzy i rycerki! Młodzi gracze wspólnie z rodzicami będą mogli stanąć w szranki i ustalić raz na zawsze, jaki powinien być rycerz króla Maciusia.
- 31 maja (niedziela), od godz. 11.00
- 1 czerwca (poniedziałek), od godz. 11.00 (przedszkola i klasy)
- Kup książkę "Jak ciężko być królem", inspirowaną napisaną przez Korczaka historią króla Maciusia >>
Program Dnia Dziecka
godz. 11.00 - rozpoczęcie rodzinnego turnieju rycerskiego na stronie www.dziendziecka.polin.pl
Rycerze i rycerki wyruszają w podróż po krainie Maciusia i wykonują zadania związane z jedną z czterech specjalizacji – majsterkują i tworzą, robią eksperymenty i biorą udział w quizach i grach, podróżują także do Muzeum POLIN. Dzięki nim dowiedzą się, co to oznacza być najlepszym rycerzem króla. Wykonując zadania gracze otrzymują nagrody, odznaki oraz fragmenty do ozdoby zamku, który będą mogli wznieść dla swojego bohatera pod koniec gry.
Aby rozpocząć grę, wystarczy wejść w niezwykły, bajkowy świat stworzony na stronie internetowej www.dziendziecka.polin.pl. Wybierzcie własną ścieżkę, albo sprawdzicie wszystkie cztery trasy.
Za pośrednictwem strony otrzymacie materiały oraz instrukcje do zadań i podpowiedzi do zabawy – filmiki instruktażowe, zadania quizowe, ilustracje do druku lub odrysowywania, a także nagrania audio.
Zabawa potrwa ok. 3 godzin.
godz. 11.00 - rozpoczęcie konkursu króla Maciusia.
Pokażcie wszystkim, jak bawicie się w Dniu Dziecka w Królestwie króla Maciusia. Prześlijcie nam relację z zabawy w rycerzy i rycerki (np. zdjęcia, nagrania wideo, prace plastyczne i inne) oraz napiszcie w jednym zdaniu, jaki Waszym zdaniem powinien być rycerz króla Maciusia. Liczymy na Waszą pomysłowość.
Relację i odpowiedź należy umieścić w komentarzu pod postem na Facebook.
Konkurs trwa 31 maja od godziny 11:00 do 20:00.
Czekamy na Wasze wpisy!Autorzy trzech najciekawszych propozycji otrzymają Karty Podarunkowe Westfield Arkadia o wartości 50 zł do wykorzystania w ponad 200 sklepach centrum handlowego Westfield Arkadia w Warszawie.
Regulamin konkursu >>
godz. 11.00 - rozpoczęcie królewskich, kulinarnych warsztatów rodzinnych dla Głuchych.
Zapisy na mail: [email protected]. Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.
godz. 14.00 - Radio POLIN – artystki: Anna Czartoryska, Katarzyna Łaska, Anna Mucha oraz Katarzyna Zielińska czytają "Jak ciężko być królem"
Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? – to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy.
"Jak ciężko być królem" to książka, która powstała w oparciu o wybrane fragmenty "Króla Maciusia Pierwszego" ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej. Korczak podkreślał, że pamięć "o wewnętrznym dziecku w sobie" pozwala zachować świeżość i czystość spojrzenia na świat, dzieci zaś uważał za pełnoprawnych obywateli i uczestników życia społecznego. Chciał, aby wierzyły w siebie i wiedziały, że "nie można zostawiać świata takim, jaki jest". Ta książka chce o tym przypomnieć. To niezwykła lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
godz. 15.00 - spektakl Nowego Teatru „Piotruś Pan” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
"Piotruś Pan" w reż. Łukasza Kosa
Ta opowieść może rozpocząć się w każdym dziecięcym pokoju. Jeżeli pomyślicie, że rozpoczęła się właśnie w waszym domu, nie pomylicie się. To historia mam, które wśród pocałunków przechowywanych w szkatułkach, mają takie, których nie podarują nigdy nikomu, nawet wam. I zaciekłych piratów, których myśli uciekają i spacerują po murawie dawno minionych boisk. Ale przede wszystkim to wasza historia. Podróży do Nigdylandii.
Spektakl można bezpłatnie obejrzeć na stronie: www.dziendziecka.polin.pl oraz Facebook (wydarzenie Piotruś Pan - premiera rejestracji). Nagranie będzie dostępne przez 24 godziny od premiery online, tj. do 1 czerwca do godz. 15.00.
godz. 16.00 - Radio POLIN – Po co dzieciom książki? (dla rodziców i opiekunów)
Zapraszamy na rozmowę o książkach dla dzieci, w której wezmą udział autorzy, autorki, ilustratorzy i ilustratorki książek.
Jakiego rodzaju książki dziś są potrzebne? Czy dzieci czytają książki w czasach Facebooka, blogów i telewizji? Czy istnieje zapotrzebowanie na literaturę dziecięcą? Co i jak czytać z dziećmi?
Naszymi gośćmi będą: Ewa Łętowska, Anna Czernow, Krzysztof Pawłowski, Maciej Łazowski, Zofia Stanecka. Spotkanie w Muzeum POLIN poprowadzi Olga Wróbel.
godz. 18.00 - Radio POLIN – Koncert króla Maciusia
godz. 20.00 - Radio POLIN – Maria Ciesielska „Obywatelskość - jak ją rozwijać? Z doświadczeń wychowawczych Janusza Korczaka”
Czy warto sięgać do doświadczeń wychowawczych Janusza Korczaka? Czym jest obywatelskość i jak ją rozwijać? Zagadnienie przybliży Marta Ciesielska z Korczakianum, pracowni Muzeum Warszawy.
1 czerwca zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami na wirtualny Dzień Dziecka dla przedszkoli i szkół.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Partnerem wydarzenia jest centrum handlowe Westfield Arkadia