Warsztaty
27.08.2022

Fokus. Warsztaty z uważnej fotografii

Tematami przewodnimi letniego cyklu dla młodych są uważność i fotografia. Bezpłatne zajęcia będą odbywały się w dniach 16-20 oraz 27 sierpnia na świeżym powietrzu, w przestrzeni letniej instalacji "POLIN na Łące". Zapraszamy osoby w wieku 13-18 lat. Będziemy doświadczać, poznawać i wspólnie twórczo spędzać wakacje.

  • 27 sierpnia 2022 (sobota), godz. 15.00-18.00
  • W razie pytań piszcie do nas na adres [email protected]

Jednym ze sposobów odkrywania uważności jest doświadczanie świata poszczególnymi zmysłami, w tym zmysłem wzroku. W trakcie zajęć prowadzonych przez Agnieszkę Rutkowską (Polski Instytut Mindfulness) poznamy ideę midnfulness, zastanowimy się nad różnicą między uważnym a automatycznym patrzeniem. Może dzięki praktyce uważności uda nam się zobaczyć rzeczy, których wcześniej nie widzieliśmy?

Korzystając z aparatów (te w telefonach w zupełności wystarczą!), spojrzymy na okolice Muzeum z nowej, uważnej perspektywy. Pod okiem edukatorki i fotografki Alicji Szulc (AS_fotografia) każdy będzie miał okazję stworzyć swój własny cykl fotograficzny.

Praktyczne zajęcia z małych form publikacyjnych poprowadzi dla nas Natalia Łajszczak (Pracownia Wschodnia), dzięki której zrobione podczas warsztatów zdjęcia opublikujemy w postaci tzw. foto zine – ręcznie robionego albumu, który każda osoba uczestnicząca weźmie ze sobą na pamiątkę.

Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ale serdecznie zapraszamy osoby z Ukrainy posługujące się polskim na poziomie minimum A2. W zajęciach będzie towarzyszyć nam Marianna Shpak, która wesprze nas we wszystkich ewentualnych trudnościach językowych.

Prowadzące:

Agnieszka Rutkowska – certyfikowana nauczycielka MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction). Szkoliła się podczas studium nauczycielskiego, realizowanego przez Polski Instytut Mindfulness, z którym od tego czasu współpracuje. Absolwentka studiów podyplomowych "Coaching z elementami psychologii" na Uniwersytecie SWPS. Od marca 2022 wiceprezeska Polskiego Instytutu Midfulness. Regularnie prowadzi zajęcia i warsztaty poświęcone uważności, praktykuje od 12 lat, od ponad 4 lat, medytację mindfulness.

Alicja Szulc – fotografka, animatorka, edukatorka. Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Od kilku lat zajmuje się realizacjami foto – video dla instytucji kultury, organizacji pozarządowych czy prywatnych firm. Od 10 lat zajmuje się edukacją medialną i cyfrową oraz prowadzi warsztaty na terenie całej Polski. Autorka innowacji społecznej "Zapracuj Smartfonem" realizowanej w ramach "TransferHub" – inkubatora innowacji społecznych FISE. Od 2010 roku Latający Animator Kultury. Od 2015 – właścicielka firmy fotograficznej AS_fotografia. Wielbicielka social mediów i ich potencjału do budowania kampanii społecznych. Współpracuje m.in. z: Fundacją Orange, Filmoteką Narodową Instytutem Audiowizualnym, Muzeum im. Józefa Piłsudskiego, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" czy Narodowym Centrum Kultury.

Natalia Łajszczak – projektantka graficzna i edukatorka. Związana z uczelnią PJATK (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie), gdzie prowadzi pracownie sitodruku oraz zajęcia z prototypowania publikacji. Członkini stowarzyszenia Pracownia Wschodnia – nowej przestrzeni artystycznej przy pl. Hallera na Pradze. Miłośniczka małych książek.