Wystawy
Do: 12.12.2022

Instalacja Moniki Drożyńskiej "Tego nie wie nikt" na wystawie "Od kuchni"

Instalacja Moniki Drożyńskiej z serii "Obrusy", przygotowana jako interwencja artystyczna na wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", została włączona na stałe do ekspozycji i będzie można ją obejrzeć aż do końca trwania wystawy, czyli 12 grudnia.

Artystka, posługując się techniką haftu ręcznego na tkaninie, przygotowała białą pracę pokrytą białym haftem. W ten sposób próbuje oddać ograniczenia, jakich w poznawaniu kultury żydowskiej doświadczają osoby spoza żydowskiego świata. Napisany na tkaninie, prawie niewidoczny haft, jest komentarzem do często nieuświadomionej obecności kuchni żydowskiej w codziennym życiu w Polsce.

Tkanina stanowi dokumentację spotkań artystki z przedstawicielkami społeczności żydowskiej oraz prywatnych poszukiwań twórczyni. Można próbować odczytać na niej fragmenty wypowiedzi rozmówczyń dotyczące żydowskiej kuchni, nazwy wybranych potraw oraz słów, które – zapożyczone z żydowskiego świata kulinariów – zakotwiczyły się w polskim słowniku.

Monika Drożyńska jest artystką wizualną i aktywistką, prekursorką technik hafciarskich w sztuce współczesnej i tkaniny w przestrzeni publicznej. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Pracuje nad doktoratem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie o haftowaniu jako technice pisania. Jest założycielką szkoły haftu dla pań i panów "Złote Rączki", tworzącej hafty o wymowie społeczno-politycznej.

Więcej informacji o artystce można przeczytać na jej stronie internetowej >>

 

Więcej o wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl