Dla dzieci
30.06.2019

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Finisaż wystawy "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: dzieci w papierowych koronach na głowach siedzą na bujanych, drewnianych konikach - patrzą w górę. Za nimi stoją dorośli i młodzież obu płci, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Tylko do 1 lipca możecie oglądać wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". Wystawę widziało już blisko 60 000 dzieci i opiekunów, prawie 9 000 uczniów i uczennic!

30 czerwca (niedziela), godz. 10.00

Zapraszamy na otwarte wydarzenie rodzinne zamykające wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". Ostatnia niedziela rodzinna będzie jednocześnie finisażem wystawy.

W programie zwiedzanie wystawy z edukatorami, gry i zabawy oraz warsztaty twórcze, na których wycinając, klejąc i dziergając wspólnie przygotujemy wakacyjną wyprawkę dla małego króla. Na zakończenie dnia zaprosimy wszystkich do udziału w wydarzeniu teatralnym.

Program:

 • 10.00-20.00 - Wystawa "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" 
  WSTĘP WOLNY
   
 • godz. 11.00 - Król Maciuś jedzie na wakacje – dziecięcy finisaż wystawy czasowej
  WSTĘP WOLNY

  Koniec roku szkolnego, wreszcie wszystkie dzieci mają wolne! Mały król Maciuś chciałby także odpocząć. W czasie zajęć przygotujemy wakacyjną wyprawkę dla małego króla. Ubierzemy drewniane figurki Maciusia w wakacyjne stroje i zaopatrzymy je w odpowiednie akcesoria, plecaki i walizki. Stworzymy także prawdziwe morze… ale zamknięte w słoiku. Wśród kolorowej rafy będą pływać barwne rybki i inne morskie stwory.

  W przestrzeni muzeum czekać na Was będzie także gra terenowa o zarządzaniu państwem. 12 stacji zadaniowych, w których uruchomicie wyobraźnię. Na  zakończenie dla wszystkich mamy nagrodę niespodziankę – drobną pamiątkę z naszej wstawy.

   
 • godz. 15.00 - Nareszcie wakacje! – warsztaty teatralne, limit miejsc – 20 osób, o możliwości udziału decyduje kolejność przyjścia na warsztaty
  WSTĘP WOLNY
  foyer przed audytorium (piętro I)


  Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi czas wolny, czas bez obowiązków, bez konieczności zdążenia gdzieś na czas. Z tej okazji zapraszamy dzieci od 6 roku życia wraz z rodzicami na warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy wcielą się w ekspertów, podczas których uczestnicy wcielą się w ekspertów i będą debatować na temat czasu wolnego: 

  - Co to znaczy mieć wolny czas? Kto nim dowodzi? 
  - Czy sami potrafimy rządzić swoim wolnym czasem? 
  - Od czego i do czego uciekamy?
  - Jakie znamy przestrzenie wolnego czasu w swoim miejscu zamieszkania, a o jakich marzymy?
  - Co to znaczy być wolnym?
  - Zastanowimy się, jak być panią/panem swojego czasu i jak rozsądnie nim gospodarować.
   
  Warsztaty teatralne poprowadzą:
   
  Justyna Wielgus - performerka, autorka ruchu scenicznego, instruktorka ruchu, pedagożka teatru. Prowadzi warsztaty z obszaru improwizacji kontaktowej, świadomości ciała, alternatywnej motoryki oraz dance ability. Działa w obszarze projektów, szkoleń dotyczących zagadnień pedagogiki teatru, sztuki czy teatru inkluzywnego i społecznego.  Współpracuje z Lotte van den Berg w ramach Building conversation (prowadzenie Rozmowy bez słów) oraz najnowszego projektu DYING TOGETHER. Na stałe związana z Teatrem 21.
   
  Sebastian Świąder – absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizacji Animacja Kultury. Członek zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Stażysta Teatru Wiejskiego Węgajty oraz aktor lokalnego zespołu Haz Beszkwej. Projektuje i prowadzi warsztaty teatralne, muzyczne i performatywne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów.
   
 • gody. 16.00 - Spotkanie dla rodziców wokół pedagogiki Janusza Korczaka - Prawo dziecka by było, czym jest - o fazach rozwoju dziecka, zrozumieniu i wspieraniu
  WSTĘP WOLNY
  Miejsce Edukacji Rodzinnej "U króla Maciusia".
  W czasie zajęć dzieci pozostają pod opieką edukatorów.
   
  Wybrane myśli pedagogiczne Janusza Korczaka staną się dla nas inspiracją do poszukiwań odpowiedzi na nurtujące nas problemy wychowawcze. Zapraszamy rodziców do otwartej rozmowy z zaproszoną ekspertką Aleksandrą Charęzińską. Jest to ostatnie spotkanie w ramach cyklu, towarzyszącego wystawie. Tym razem porozmawiamy o prawach dziecka.  
   
  Czym jest dziecko […]? Czym jest ta połowa ludzkości, żyjąca razem i obok nas w tragicznym rozdwojeniu? Nakładamy na nią brzemię obowiązków jutrzejszego człowieka, nie dając żadnego z praw człowieka dzisiejszego.
   
  Prowadząca: Aleksandra Charęzińska - pedagożka specjalna, terapeutka integracji sensorycznej, specjalistka diagnozy i terapii pedagogicznej.