Menora Info

22.02.2019

Kuchnia Żydów w międzywojennej Polsce - warsztaty kulinarne dla dorosłych

Warsztaty kulinarne, Menora InfoPunkt, Sabina FracuzWarsztaty kulinarne, Menora InfoPunkt, Sabina FracuzWarsztaty kulinarne, Menora InfoPunkt, Sabina FracuzWarsztaty kulinarne, Menora InfoPunkt, Sabina FracuzWarsztaty kulinarne, Menora InfoPunkt, Sabina FracuzWarsztaty kulinarne, Menora InfoPunkt, Sabina FracuzWarsztaty kulinarne, Menora InfoPunkt, Sabina FracuzWarsztaty kulinarne, Menora InfoPunkt, Sabina Fracuz
fot. B. Dittmar

Poznamy kuchnię polskich Żydów dwudziestolecia międzywojennego – co jedzono i jakich produktów używano? Przygotujemy potrawy i usiądziemy przy wspólnym stole, by razem zjeść kolację szabatową.

22 lutego (piątek), godz. 18.00, BRAK MIEJSC

Ostatnią stronę książki pisanej wspólnie przez ponad 1000 lat przez Żydów i Polaków, urwano na 1939 stronie. Wszystko co do tej pory zostało spisane, przepadło niemalże bez śladu, a sens odtwarzania tradycyjnych receptur zatracono na długie dziesięciolecia. Przedwojenna kuchnia aszkenazyjskich Żydów to sentymentalna podróż w rodzinne smaki, nieobce polskim babciom i prababciom. To skrzętnie zlepiana ze strzępów pamięci historia świata, którego już nie ma. To również sposób myślenia o jedzeniu, pełen skupienia, szacunku, lecz również ekonomi.

W legendarną już krainę masłem i miodem płynąca zabierze Was Sabina Francuz, jedna z Fanek Lewano ;) eksplorujących źródłowe teksty, kultowej już książki przedwojennej wileńskiej restauratorki.

Na warsztatach przygotujemy:

  • chałkę Fani która nie ma prawa się udać
  • nadzianą kapustę, mającą wszystkie kapusty pod sobą
  • makaron Rebeki który zburzy Wasz obraz makaronu
  • i kisiel, bo ten kisiel to lek na każdy smutek.

Warsztaty odbywają się w Menora Info, pl. Grzybowski 2


Sabina Francuz

Właścicielka Głodnych Kawałków, niekonwencjonalnego cateringu. Na stałe Współpracująca z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, założycielka #NotSoKosher, kulturalnej grupy kulinarnej, działającej w krakowskim Chederze

Sabina Francuz, Menora InfoPunkt

 

 

29.01.2019