Marzec '68 z perspektywy półwiecza - debata
image
image
image
image
image
image
image
image
Dyskusja z udziałem prof. Dariusza Stoli, prof. Ireneusza Krzemińskiego, prof. Marcina Kuli. Spotkanie poprowadzi dr Karolina Wigura.
- 15 marca (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny
Obchody Marca ’68 zajmują szczególne miejsce w kalendarzu rocznic historycznych w 2018 r. O ile bowiem na przykład o rocznicy stulecia niepodległości nie jest trudno opowiedzieć w dość prosty sposób, o tyle marcowe protesty to w najnowszej historii Polski jedna z najbardziej złożonych kart.
Podczas panelu zapytamy o “długie trwanie Marca’68”: o to, na ile wydarzenia te oddziałują politycznie, społecznie i kulturalnie na naszą codzienność. Zastanowiwszy się nad tym, co oznacza Marzec dziś, zapytamy także, czym może i powinien on być jutro - czyli o czym i w jaki sposób powinniśmy opowiedzieć kolejnym pokoleniom.
Dariusz Stola jest historykiem, dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W swoich badaniach zajmował się historią stosunków polsko-żydowskich, historią PRL i historią migracji międzynarodowych w XX w.
Ireneusz Krzemiński jest profesorem w Instytucie Socjologii UW, gdzie kieruje Pracownią Teorii Zmiany Społecznej oraz Centrum Badania Solidarności i Ruchów Społecznych. Jest członkiem zarządu Polskiego PEN Clubu oraz Rady Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Jego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. ruchów społecznych i procesów zachodzących w demokratycznym społeczeństwie, antysemityzmu i stereotypów narodowych oraz metodologii badań społecznych.
Marcin Kula jest historykiem i socjologiem, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie wykłada w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zajmuje się historią Ameryki Łacińskiej, najnowszą historią polityczną i społeczną Polski, problematyką pamięci historycznej, socjologią i antropologią historyczną.
Dr Karolina Wigura to socjolog, historyk idei. Szefowa Obserwatorium Debaty Publicznej „Kultury Liberalnej” i członkini redakcji „Kultury Liberalnej”. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Współdyrektorka programu „Knowledge Bridges: Poland, Britain and Europe” w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Adiunktka w Instytucie Socjologii UW. Stypendystka m.in. wiedeńskiego IWM i GMF. Opublikowała książkę Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki (nagroda im. J. Tischnera 2012).
Spotkanie jest częścią konferencji "Marzec ’68 po pięćdziesięciu latach" i będzie tłumaczone symultanicznie na język angielski.