Młodzieżowa Akademia Kulinarna POLIN
image
image
image
W ramach programu towarzyszącego wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" zapraszamy do udziału w Młodzieżowej Akademii Kulinarnej POLIN. Na cykl złożą się cztery spotkania, w trakcie których poświęcimy się przede wszystkim gotowaniu i jedzeniu! Zajęcia odbędą się w soboty 19 i 26 listopada oraz 3 i 10 grudnia. Zapraszamy osoby między 13 a 18 rokiem życia. Udział w Młodzieżowej Akademii Kulinarnej POLIN jest bezpłatny.
- 19 listopada 2022 (sobota), godz. 12.00-18.30
- 26 listopada 2022 (sobota), godz. 14.00-18.00
- 3 grudnia 2022 (sobota), godz. 10.00-14.30
- 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 10.00-15.00
Kultura kulinarna to bardzo ważny element tożsamości żydowskiej. Kształtowała się na przestrzeni tysiącleci w różnych szerokościach geograficznych i dlatego jest dziś tak ciekawa i różnorodna. Opowieść o żydowskim jedzeniu jest zarazem opowieścią o żydowskiej religii, kulturze i historii.
W ramach Młodzieżowej Akademii Kulinarnej POLIN poznamy tę opowieść i nauczymy się przygotowywać tradycyjne potrawy. W naszej pracowni kulinarnej warsztaty poprowadzą dla nas cenione szefowe i szefowie kuchni, specjalistki i specjaliści w swoich dziedzinach: Daniel Jaroć, Alessia Di Donato oraz Sabina Francuz. Będziemy obierać, siekać, gotować, piec, parzyć, szatkować, ubijać i jeść.
Ostatni dzień Akademii uczcimy wspólnym posiłkiem przygotowanym dla przyjaciół i rodzin przez osoby uczestniczące w programie.
Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ale serdecznie zapraszamy osoby z Ukrainy posługujące się polskim na poziomie minimum A2. W zajęciach będzie towarzyszyć nam osoba, która wesprze nas we wszystkich ewentualnych trudnościach językowych.
W razie pytań piszcie na [email protected].
Prowadzący:
Alessia Di Donato – rzymianka z urodzenia, szefowa kuchni specjalizująca się cukiernictwie, miłośniczka sztuki, podróży i dobrego życia; uczy technik kulinarnych, pisze o jedzeniu. Absolwentka prestiżowych szkół kulinarnych: Le Cordon Bleau, Accademia Italiana Del Pane oraz Paidei – profesjonalnej szkoły cukiernictwa w Mediolanie, gdzie zdobyła dyplom pod kierunkiem Massima Pica. Od lat współpracuje z Muzeum POLIN, prowadząc warsztaty i kursy z kuchni żydowskiej.
Daniel Jaroć – weganin z miłości, kucharz z zawodu, pasjonat dobrego i zdrowego jedzenia, organizator dziesiątek imprez o tematyce prozwierzęcej, ekologicznej i społecznej. Na co dzień prowadzi wegańską restaurację Faloviec w Gdańsku. W czasie wolnym kieruje małą niezależną wytwórnią płytową Hidden Beauty Records, zbiera winyle i kasety oraz organizuje koncerty.
Sabina Francuz – przez 10 lat prowadziła bistro i catering Głodne Kawałki. Współpracowała m.in. z Festiwalem Kultury Żydowskiej przy tworzeniu kuchni festiwalowej w krakowskim Chederze, gdzie zapoczątkowała cykl szabatowych śniadań. Założyła kolektyw Mecyje, z którym propaguje twórczość i dorobek Fani Lewando. We współpracy z nim stworzyła bloga i wydała książkę z 80 przepisami autorstwa Fani.