Wydarzenie
1-4.08.2018

Muzeum na kółkach – na Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą

Tola'And'Rock Festiwal, Woodstock, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Akademia Sztuk Przepięknych, Muzeum na kółkach
fot. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza uczestników Pol’and’Rock Festival do obejrzenia "Muzeum na kółkach" – jedynej w Polsce podróżującej wystawy edukacyjnej, która przybliża tradycję i kulturę polskich Żydów, a także przywraca pamięć o wydarzeniach z naszej wspólnej historii.

  • 1-4 sierpnia (środa - sobota), godz. 10.00-20.00, Wioska Wielu Kultur na wzgórzu ASP

Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia koncentrujące się wokół rocznicy kampanii antysemickiej, którą rozpętały władze komunistyczne w marcu 1968 roku.


Muzeum na kółkachPodróżująca wystawa edukacyjna

Poprzez nowoczesną formę Muzeum pozwala bezpośrednio „doświadczyć historii”: trójwymiarowa makieta przybliża miejsca polsko-żydowskiego miasteczka, wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają odpowiedzieć na pytania: „kto jest Żydem?” oraz „co to znaczy być polskim Żydem dzisiaj?”. Na wystawie zostaną także przybliżone 3 języki polskich Żydów – polski, jidysz i hebrajski. Goście będą mieli okazję dowiedzieć się o polsko-żydowskich relacjach, a także spróbować napisać swoje imię po hebrajsku.

Program działań towarzyszących wystawie "Muzeum na kółkach", które odbędą w Wiosce Wielu Kultur na wzgórzu ASP:

Między religiami. Dyskusja z przedstawicielami judaizmu, chrześcijaństwa i islamu
2 sierpnia, godz. 13.30-15.00, namiot warsztatowy

W trakcie dyskusji zastanowimy się nad możliwością dialogu w czasach przyjmowania coraz bardziej radykalnych postaw, a także spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania, czy dialog międzyreligijny przynosi zamierzone korzyści i czy chęć porozumienia jest autentyczna.

W dyskusji wezmą udział Agata Rakowiecka, Zuzanna Radzik oraz Mufti Nedal Abu Tabaq. Dyskusję poprowadzi Dagmara Mańka-Wizor

Agata Rakowiecka - dyrektorka Centrum Społeczności JCC, animatorka kultury żydowskiej, od wielu lat zaangażowana w edukację nieformalną i działalność na rzecz społeczności żydowskiej w Polsce i w projektach międzynarodowych.

Zuzanna Radzik - teolożka, publicystka i blogerka; zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną.

Nedal Abu Tabaq - polski lekarz i duchowny muzułmański pochodzenia palestyńskiego, mufti Ligi Muzułmańskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Obcy w domu. Spotkanie ze świadkiem antysemickiej kampanii w marcu 1968 roku
3 sierpnia, godz. 13.30-15.00, namiot warsztatowy

 Ideą spotkania jest poznawanie historii poprzez rozmowę: chcemy przybliżyć wydarzenia sprzed 50 lat i pokazać ich konsekwencje.

W marcu 1968 roku przez Polskę przelała się fala studenckich protestów wobec komunistycznej cenzury i represji, sterowanych – zdaniem władzy – przez wrogich krajowi „syjonistów”. W rezultacie aresztowano ponad 2,5 tysiąca osób a tysiące studentów zostało relegowanych z uczelni. Najsilniej uderzono w ludzi żydowskiego pochodzenia – wielu z nich z własnej woli lub pod przymusem opuściło kraj.

W dyskusji wezmą udział Paula Sawicka, Seweryn Blumsztajn i Zygmunt Stępiński. Spotkanie poprowadzi dr Kamila Dąbrowska

Paula Sawicka - polska psycholog i działaczka społeczna, była prezes stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, uczestniczka wydarzeń marcowych w 1968 roku.

Seweryn Blumsztajn -  polski dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, uczestnik wydarzeń marcowych w 1968 roku.Zygmunt Stępiński – Zastępca Dyrektora ds. Komunikacji i Obsługi Klienta w Muzeum POLIN, uczestnik wydarzeń marcowych w 1968 roku.

Pamięć o Zagładzie - dyskusja
4 sierpnia, godz. 12.00-13:30, namiot warsztatowy

Na początku sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Podczas dyskusji chcemy porozmawiać o tym, jak przebiegają te obchody i kto w nich uczestniczy. Odniesiemy się także do tego, jak w młodym pokoleniu Romów i Żydów kształtuje się pamięć o czasach II wojny światowej.

W dyskusji wezmą udział dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska i dr Patrycja Dołowy. Spotkanie poprowadzi Magdalena Kicińska.

Joanna Talewicz-Kwiatkowska - antropolożka kultury, prezeska Fundacji Dialog-Pheniben i redaktor naczelna kwartalnika „Dialog – Pheniben”. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tematyce romskiej.

Patrycja Dołowy - działaczka społeczna, popularyzatorka wiedzy, artystka multimedialna. Ma w dorobku ponad 60 wystaw w Polsce i za granicą. Od lat pracuje z pamięcią, posługując się historiami mówionymi i performansem.

 

Wioska Wielu Kultur na wzgórzu ASP zaprasza na rozmowy i warsztaty związane z innymi kulturami, migracjami, uchodźstwem i powiązanymi sprawami społecznymi. Podzielona jest na kilka stref, wybierzcie sami, na co macie ochotę! Czekamy na Was przez cały dzień od 10.00 do 20.00.

Szczegółowy program Wioski Wielu Kultur na Pol’and’Rock Festival >>