Spotkanie
6.08.2018

Pamięć o Porajmos – spotkanie

grupa zasłuchanych osób w Audytorium Muzeum Polin
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Na początku sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. 2 sierpnia w Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 74 lata temu - likwidację tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager). Kilka dni po oficjalnych uroczystościach, Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci o Porajmos, czyli Zagładzie Romów i Sinti.

  • 6 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.00-19.30, wstęp wolny, I piętro, sala konferencyjna

Czy Auschwitz-Birkenau jest dziś ważnym symbolem dla młodego pokolenia Romów? Jak przebiegały starania o upamiętnianie Porajmos? Jak i dlaczego ten proces różnił się od kształtowania się pamięci o Holokauście Żydów? Na ile dziś Romowie i Żydzi budują swoją tożsamość wokół Zagłady? Te pytania poruszymy podczas spotkania z Konstantym Gebertem i dr Joanną Talewicz-Kwiatkowską.

Konstanty Gebert – dziennikarz, tłumacz, publicysta m. in. "Gazety Wyborczej", założyciel miesięcznika "Midrasz".

dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska - antropolożka kultury, prezeska Fundacji Dialog-Pheniben, autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tematyce romskiej.

Prowadzenie: Małgorzata Waszczuk, Muzeum POLIN

 

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Dialog-Pheniben

Więcej o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Zagładzie Romów >>

Osoby uczestniczące w Pol’and’Rock Festival zapraszamy także na dyskusję 4 sierpnia "Pamięć o Zagładzie" przygotowaną przez Muzeum POLIN.