Naród Falafela: jedzenie i sztuka a tożsamość narodowa Izraela
Kiedy ludzie dyskutują o jedzeniu w Izraelu, w debatach padają pytania o podłożu politycznym: Kto ma prawo do falafela? Czyj hummus jest lepszy? Yael Raviv w swoim wykładzie wykroczy poza kwestie czysto terytorialne, aby ujawnić rolę, jaką jedzenie odgrywa w narodzie żydowskim.
- 5 czerwca (niedziela), godz. 20.00
- Transmisja w języku angielskim na kanale Muzeum POLIN na YouTube >>
- Moderacja wykładu: Tamara Sztyma
Od początków syjonizmu jedzenie pełniło ważną rolę w kształtowaniu i prezentowaniu żydowskiej tożsamości narodowej. Niezależnie od tego, czy chodzi o pomarańcze z Jaffy, czy o falafel, można je wziąć do ręki, posmakować i powąchać, ale jednocześnie mocno wpływają na nie wielkie, abstrakcyjne pojęcia, takie jak tożsamość, naród i wspólnota. Analizując skrzyżowanie kuchni i sztuki, Yael Raviv przygląda się roli jedzenia w kształtowaniu izraelskiej tożsamości narodowej i wyjaśnia, w jaki sposób zmienna relacja między Izraelczykami a ich kuchnią odzwierciedla zmieniającą się definicję współczesnego żydowskiego nacjonalizmu.
Yael Raviv – autorka książki "Falafel Nation: Cuisine and the Making of National Identity in Israel" (2015) oraz licznych artykułów na temat jedzenia, kultury i sztuki. Jest założycielką festiwalu jedzenia i sztuki Umami, a obecnie pełni funkcję dyrektorki operacyjnej organizacji non-profit Jewish Food Society. Yael uzyskała tytuł doktora na Wydziale Performance Studies Uniwersytetu Nowojorskiego. Wykłada na Wydziale Żywienia i Studiów nad Żywnością w swoim alma mater, a także na UNISG (Bra, Włochy). W swojej pracy bada jedzenie jako twórcze medium w różnych kontekstach kulturowych.
Tamara Sztyma – historyczka sztuki, muzealniczka i kuratorka. Od ponad dekady związana z Muzeum POLIN – najpierw jako współkuratorka galerii międzywojennej wystawy stałej, następnie jako kuratorka wystaw czasowych dotyczących różnych aspektów żydowskiej kultury i historii. Jest też autorką publikacji i wykładowczynią w temacie sztuki żydowskiej i twórczości artystów żydowskich.
Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.
Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Taube Philanthropies, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.