Spacer
22.10.2022

"Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem". Spacer po wystawie stałej

Fragment wystawy stałej w Muzeum POLIN poświęcony Zagładzie. Na ekranie wyświetla się mapa z nazwami miejscowości, m.in. Bełżec i Lwów.
fot. S. Rzepka / Van Dorsen Artists

W tym roku przypada osiemdziesiąta rocznica Akcji Reinhardt, czyli operacji, której celem było wymordowanie ludności żydowskiej z Generalnego Gubernatorstwa i Białostocczyzny. Zapraszamy na spacer tematyczny z przewodniczką, podczas którego odwiedzimy galerię "Zagłada" na wystawie stałej Muzeum POLIN.

  • 22 października (sobota), godz. 14.30
  • Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, KUP BILET >>
  • Cena biletu obejmuje także samodzielne zwiedzanie wystawy stałej "1000 lat historii Żydów polskich" po zakończeniu spaceru
  • Prowadzenie: dr Anita Borkowska

W czasie zwiedzania poszukamy odpowiedzi na pytania, w jakich okolicznościach zrodził się i jak był realizowany niemiecki plan zagłady europejskich Żydów i Żydówek. Analizując relacje ofiar i dokumenty stworzone przez sprawców, pokażemy, jak decyzje logistyczne i ideologiczne podejmowane w ramach Akcji Reinhardt wpływały na losy konkretnych osób. Spacer będzie też okazją do rozmowy o tym, w jaki sposób Muzeum POLIN przedstawia najtragiczniejsze wątki żydowskiej historii.

Dr Anita Borkowska, absolwentka filologii germańskiej, przewodniczka, edukatorka, tłumaczka. Organizowała i realizowała krajowe i międzynarodowe projekty edukacyjne i upamiętniające związane z II wojną światową i Zagładą. Przewodniczka po żydowskiej Warszawie, żydowskim Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku oraz po terenach byłych obozów zagłady, pracująca z polsko-, niemiecko-, anglo- i hiszpańskojęzycznym odbiorcą. W Muzeum POLIN oprowadza grupy, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także kursy dla wolontariuszy i wolontariuszek.