Rocznice i święta
20.01.2022

A świat milczał: 80. rocznica konferencji w Wannsee i jej konsekwencje

Grupa żydowskich kobiet. Jedna z nich ma przyklejoną do ubrania gwiazdę Dawida.
Fot. United States Holocaust Memorial Museum

W 2022 roku przypada 80. rocznica tragicznych wydarzeń, wskutek których została zamordowana ogromna liczba Żydów. Świat nie reagował na rozgrywający się koszmar, kryjąc się za zasłoną milczenia. W związku z okrągłą rocznicą konferencji w Wannsee, Akcji Reinhardt, wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego zapraszamy do udziału w spotkaniach i dyskusjach.

Decyzję o wymordowaniu europejskich Żydów Hitler i jego najbliższy krąg podjęli jesienią 1941 roku. Aby skoordynować działania poszczególnych segmentów aparatu państwowego Niemiec, 20 stycznia 1942 roku zorganizowano konferencję w Wannsee pod Berlinem. Przedstawiciel generalnego gubernatora Hansa Franka domagał się na niej, aby "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" zacząć od okupowanej Polski.

Od połowy marca 1942 roku Niemcy systematycznie likwidowali skupiska żydowskie w Generalnym Gubernatorstwie, wywożąc więźniów gett do obozów zagłady, zaś 22 lipca rozpoczęła się wielka akcja likwidacyjna getta warszawskiego. Operacji nadano kryptonim "Reinhardt" na cześć zabitego przez czeskich partyzantów szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha.

W 2022 roku przypada 80. rocznica akcji "Reinhardt", podczas której Niemcy zamordowali niemal dwa miliony Żydów polskich. Świat nie reagował kryjąc się za zasłoną milczenia. 4 grudnia 1942 roku w reakcji na zagładę getta warszawskiego powstała Rada Pomocy Żydom "Żegota" – afiliowany przy Delegaturze Rządu na Kraj polsko-żydowski komitet na rzecz pomocy Żydom. Była to jedyna tego rodzaju organizacja w okupowanej Europie. Stanowiła szczytny wyjątek na mapie świata w tamtym okresie.

Kolejne wydarzenia w ramach rocznicowego programu odbędą się w grudniu 2022 roku. Szczegółowe informacje zamieścimy bliżej ich terminów.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl