Nauka
19.09.2019

Relacja wideo: Opór cywilny w oczach świadka historii

Na zdjęciu: Marian Turski za pulpitem mównicy, podczas wygłaszania wykładu, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Czy żydowski opór cywilny w czasach Holokaustu był w ogóle możliwy? Co dawało siłę ludziom stawiającym opór: potrzeba walki o godność czy nadzieja na dalsze życie? Na te pytania odpowiadał Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum POLIN, posiłkując się własnymi doświadczeniami konspiracji w getcie.

 

Żydowski opór cywilny w czasach Holokaustu – czy w ogóle był możliwy? Najbardziej bezbronna część społeczeństwa, sparaliżowana terrorem i głodem – czy jest w ogóle w stanie wykrzesać opór? Opór to znaczy – ustrzec przynajmniej jakąś część przed eksterminacją. Opór to znaczy – zachować nadzieję, wolę przeżycia, wolę walki i godność. I – w miarę możliwości – przygotować tych, co przeżyją, do w miarę aktywnego życia w Polsce, w Izraelu, w jakimkolwiek miejscu na świecie.

Autor wzbogacił tekst wykładu doświadczeniem własnym z udziału w konspiracji gettowej.

Wykład jest częścią międzynarodowej konferencji naukowej "Żydzi w walce z nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej". Badacze spotkają się w Muzeum POLIN w 80. rocznicę wybuchu wojny, by dyskutować o wkładzie Żydów w walkę z Trzecią Rzeszą oraz o żydowskim oporze wobec nazistowskiej polityki zagłady.

 

Marian Turski, historyk i dziennikarz, od 1958 roku kieruje działem historycznym tygodnika Polityka. Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Autor lub współautor kilkunastu książek. Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program

Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH

Konferencję zorganizowano we współpracy: