Spacer
10-11.12.2022

Oprowadzania po instalacji zapachowej na wystawie "Od kuchni"

Fragment instalacji "Bottanicum". Na drewnianym stoliku stoją miseczki z przyprawami i pastami.
fot. Bottanicum.pl

Zmysł smaku nieodłącznie powiązany jest ze zmysłem węchu. Na zakończenie wystawy "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" wprowadzimy zapachy do przestrzeni ekspozycji, a to za sprawą interwencji artystycznej "Bottanicum". Po instalacji zapachowej oprowadzi Was jej autorka – Monika Opieka-Nowak.

  • 10-11 grudnia (sobota-niedziela), godz. 18.00-19.00
  • Wejście w cenie biletu na wystawę: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
  • Prowadzenie: Monika Opieka-Nowak
  • Liczba miejsc ograniczona

Instalacja, złożona z kilkunastu wyobrażeń zapachowych, inspirowana będzie aromatycznymi przyprawami, ziołami i kwiatami stosowanymi w kulinariach żydowskich oraz historią i wierzeniami w judaizmie. Na instalację złożą się fiolki, słoiki, kopuły i pomandery, dzięki którym zwiedzający będą mogli doświadczyć zapachów żydowskiej kuchni.

Monika Opieka-Nowak – od 8 lat zgłębia starodawne rzemiosło perfumiarstwa naturalnego, przenosząc je na współczesny grunt. Jej pasją jest zdobywanie wiedzy o zapachach naturalnych na tle socjologicznym, duchowym, psychologicznym oraz kulturowym.

Jest autorką pachnącej wystawy w BWA Wrocław, dla której skomponowała 27 zapachów naturalnych pól irygacyjnych; stworzyła zapachy prądu dla Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, inspirując się bursztynem oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Obecnie pracuje nad pachnącą historią dawnego Górnego Śląska. Prowadzi liczne spotkania zapachowe, na których przybliża historię perfumiarstwa, uczy komunikacji węchu, prowadzi warsztaty tworzenia własnych pachnideł i perfum. Jest twórczynią pachnącej marki bottanicum.pl.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl