Wydarzenie

POLIN Meeting Point – Summer Education School - założenia

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Już po raz drugi Muzeum POLIN gości studentów z Polski, Niemiec i Izraela podczas międzynarodowej letniej szkole Polin Meeting Point.

Do udziału w szkole letniej zaprosiliśmy studentów z Polski, Izraela i Niemiec, którzy interesują się badaniem historii okresu powojennego w perspektywie porównawczej, dialogiem międzykulturowym, chcą poznać metody pracy ze świadectwami historii mówionej oraz rozwijać swoje interpersonalne umiejętności.

 

Efektem edycji zatytułowanej "Po wojnie" będzie finisaż - spotkanie podsumowujące, które odbędzie się 31 lipca.

Interdyscyplinarny charakter programu pozwoli uczestnikom na otwartą dyskusję z rówieśnikami i zaproszonymi wykładowcami z trzech krajów. W czasie zajęć na wystawie stałej Muzeum POLIN, wizyt studyjnych w miejscach pamięci i muzeach, warsztatów i wykładów, studenci poznają różne perspektywy w badaniu historii tego okresu.

W zeszłym roku pytaliśmy o to, jak pamiętamy zakończenie II wojny światowej. W tym roku skupimy się na temacie powojennej odbudowy: tworzenia na nowo powojennej tożsamości w Polsce, Niemczech i budowania państwowości Izraela.

Wykorzystamy do tego m.in. osobiste relacje świadków, poznając przy tym metody pracy ze świadectwami historii mówionej. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami z Polski, Izraela i Niemiec będziemy dyskutować m.in. o odradzaniu się żydowskiej społeczności, zmaganiach z doświadczeniem Holokaustu, problemie powojennej przemocy oraz sporach o kształt nowej rzeczywistości.

Dodatkowe informacje

 

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów.


Partnerzy

Patroni medialni