Film
2.12.2019

Projekcja filmu "Tonia i jej dzieci"

Kadr z filmu "Tonia i jej dzieci", reż.  Marcel Łoziński. Na zdjęciu: Tonia Lechtman z synem i córką.
Kadr z filmu "Tonia i jej dzieci", reż. Marcel Łoziński. Na zdjęciu: Tonia Lechtman z synem i córką.

Projekcja filmu dokumentalnego "Tonia i jej dzieci" w reżyserii Marcela Łozińskiego z wprowadzeniem Przemysława Kanieckiego na temat archiwalnych zbiorów dotyczących Toni Lechtman.


Film dokumentalny o losie żydowskiej komunistki Toni Lechtman, skazanej po wojnie na 5 lat więzienia. Postać Toni Lechtman przywoływana jest w filmie przez jej więzienną korespondencję i wspomnienia jej dorosłych dzieci, Wery i Marcela, które opowiadają o rozłące z matką i tułaczce po domach dziecka. Film zadaje pytanie o trudne relacje rodzinne, wpływ wyborów rodziców na los ich dzieci i ich społeczne napiętnowanie.

Projekcję poprzedzi wprowadzenie Przemysława Kanieckiego z Działu Zbiorów Muzeum POLIN na temat archiwalnych zasobów dotyczących Toni Lechtman.
 

Film "Tonia i jej dzieci", Polska 2011, 57 min.

Scenariusz i reżyseria: Marcel Łoziński, współpraca: Anna Bikont, zdjęcia: Jacek Petrycki, Magdalena Kowalczyk, Paweł Łoziński, montaż: Przemysław Chruścielewski, muzyka: Maria Bikont, konsultacja muzyczna: Małgorzata Jaworska, dźwięk: Sławomir Szatkowski, Iwo Klimek, producent: Barbara Ławska, Kamil Dobrosielski. Produkcja: Studio Filmowe Kronika (przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). 

 

Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

Wydarzenie jest częścią międzynarodowej konferencji naukowej "Biografie i polityka. Udział Żydów i osób pochodzenia żydowskiego w ruchach lewicowych w XIX i XX wieku w Polsce".

 

Organizatorzy konferencji

Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program

Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

logo Taube Philantropieslogo William K. Bowes Junior Foundationlogo SZIH


Zrealizowano przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu European Association for Jewish Studies

European Association for Jewish Studies

Projekt wspierany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki

Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki

Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Gotteiner institute for the history of the Bund and the Jewish labor movement Uniwersytetu w Hajfie

Gotteiner institute for the history of the Bund and the Jewish labor movement Uniwersytet w Hajfie