Film

11.06.2014 19:00

Punk Jews

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Chasydcy punkowcy, uliczni performerzy jidysz, afroamerykańscy aktywiści, żydowscy kontestatorzy łamiący stereotypy i zastanawiający się nad żydowską tożsamością w dobie swobodnego przepływu zarówno twórczych, jak  i destrukcyjnych energii. Radykalna grupa the Sukkos Mob, hip hopowy skład Y-Love i Yishai – frontman Moshiach Oi to tylko niektóre postacie niezwykłej zbiorowości, którą przestawiają twórcy „Punk Jews”.

Kopia filmu „Punk Jews” udostępniona dzięki uprzejmości The National Center for Jewish Film - www.jewishfilm.org.

Cykl filmowy „Lang leb muzik! Niech żyje muzyka!”

W Biblii Hebrajskiej wspomnianych jest ponad trzydzieści różnych instrumentów muzycznych. Już setki lat przed naszą erą żydowscy muzycy grali na harfie, kitarze i cymbałach, ale przede wszystkim śpiewali.

Zwłaszcza po zburzeniu Drugiej Świątyni, kiedy muzyka instrumentalna została na pewien czas zakazana. Wtedy też Żydzi rozproszyli się po świecie i w dźwiękach obok dawnych wpływów Mezopotamii i Egiptu pojawiły się wpływy muzycznej kultury krajów diaspory, religijnej i świeckiej.

Współczesna muzyka żydowska to tryskająca energią mieszanka tradycyjnych chasydzkich pieśni, melodii klezmerskich, zachodniej klasyki, rapu i jazzu, niezwykła przestrzeń ponadnarodowego i ponadetnicznego porozumienia. Zapraszamy na cykl współczesnych filmów prezentujących muzykę tworzoną przez Żydów i pokazujących znaczenie muzyki w ich kulturze.

11 czerwca, godz. 19.00, wstęp wolny.

29.05.2014