Film

18.06.2014 19:00

The "Socalled" Movie

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

„You Are Never Alone” śpiewa Josh Dolgin aka Socalled, mieszkający w Montrealu muzyk, „filmowiec i rysownik. Swoim wyjątkowym stylem będącym mieszanką hip-hopu, rapu, funk i muzyki klezmerskiej uwiódł miliony fanów na całym świecie i został okrzyknięty „Jamesem Brownem w wersji jidysz”. Film poszukuje źródeł tej elektryzującej magii, której z pewnością także ulegniecie!

18 czerwca, godz.19.00, wstęp wolny.

Cykl filmowy „Lang leb muzik! Niech żyje muzyka!”
 
W Biblii Hebrajskiej wspomnianych jest ponad trzydzieści różnych instrumentów muzycznych. Już setki lat przed naszą erą żydowscy muzycy grali na harfie, kitarze i cymbałach, ale przede wszystkim śpiewali. 
 
Zwłaszcza po zburzeniu Drugiej Świątyni, kiedy muzyka instrumentalna została na pewien czas zakazana. Wtedy też Żydzi rozproszyli się po świecie i w dźwiękach obok dawnych wpływów Mezopotamii i Egiptu pojawiły się wpływy muzycznej kultury krajów diaspory, religijnej i świeckiej. 
 
Współczesna muzyka żydowska to tryskająca energią mieszanka tradycyjnych chasydzkich pieśni, melodii klezmerskich, zachodniej klasyki, rapu i jazzu, niezwykła przestrzeń ponadnarodowego i ponadetnicznego porozumienia. Zapraszamy na cykl współczesnych filmów prezentujących muzykę tworzoną przez Żydów i pokazujących znaczenie muzyki w ich kulturze.
29.05.2014