Dla dzieci
10.12.2023

Rodzinna Chanuka wielu kultur

Przy stole siedzą słoń, zając i król Maciuś. Słoń bawi się drejdlem (bączkiem chanukowym), dotykając go trąbą. W tle kolorowe wiszące ozdoby.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Drejdlu, kręć się, kręć! Zapraszamy na rodzinną Chanukę, którą w tym roku obchodzić będziemy w wielokulturowym gronie. Na warsztatach twórczych przygotujemy tradycyjne chanukowe ozdoby, wykorzystując techniki i wzory z różnych stron świata. Będziemy grać w drejdla (bączka) i muzykować w wielu językach. W czasie rodzinnych spacerów po wystawie poznamy chanukowe opowieści o cudzie, który wydarzył się w starożytnych czasach. Tradycyjnie już czekać będą na nas słodkie pączki, świetlne iluminacje i fotobudka!

Program

Infopunkt

 • Godz. 15.00-18.00
 • Hol główny, poziom 0

Tu pobierzemy mapę z lokalizacjami warsztatów i odbierzemy słodkiego pączka. Po zakończonej zabawie czekać tu będą na nas drobne upominki.

Chanukowa fotobudka

 • Godz. 15.00-18.00
 • Przy infopunkcie

Zapraszamy do wspólnych zdjęć chanukowych.

Warsztat malowania na przeźroczach

 • Godz. 15.00-18.00
 • Hol główny, poziom 0

W holu głównym muzeum zaskoczy nas feeria barwnych iluminacji. Zobaczymy migoczące na krzywoliniowych ścianach bączki, pączki i chanukowe drejdle. Każdy będzie miał szansę współtworzyć barwne oświetlenie i wykonać wzory na tradycyjnych przeźroczach.

Rodzinny spacer chanukowy po wystawie stałej w j. polskim

 • Godz. 15.00, 16.00, 17.00
 • Miejsce zbiórki: infopunkt w holu głównym

Z holu głównego o każdej pełnej godzinie (15.00, 16.00, 17.00) ruszymy na rodzinny spacer chanukowy po wystawie stałej (w j. polskim). Nasi edukatorzy opowiedzą o historii cudu chanukowego, poznamy także świąteczne zwyczaje i przedmioty.

Na warsztaty zapraszamy pierwsze 25 osób, które zgłosi się do infopunktu na daną godzinę.

Pełny harmonogram chanukowych spacerów rodzinnych:

Otwarte działania twórcze "U króla Maciusia"

 • Godz. 15.00-18.00
 • Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"

Przy stanowiskach twórczych działań w przestrzeni Miejsca edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" zagramy turniej drejdla, weźmiemy udział w chanukowym quizie oraz zrobimy własną przypinkę.

Warsztaty wielokulturowe

 • Godz. 15.00-18.00
 • Poziom +1

Warsztaty wielokulturowe poprowadzą osoby z różnych stron świata, które opowiedzą nam, jak świętuje się w ich krajach zimową porą. Pokażą techniki i wzory pochodzące z ich kultury.

Ukraiński decoupage

Korzystając z techniki decoupage i pięknych motywów ukraińskich, ozdobimy chanukowe bączki.

Wietnamskie origami

Z kolorowych kartek w mgnieniu oka zrobimy papierowe promyki. Posłuchamy też opowieści o świetle, która wywodzi się z kultury wietnamskiej.

Białoruskie wycinanki

Podczas warsztatów poznamy tradycyjną technikę wycinanki białoruskiej, w której pojawią się motywy chanukowe.

Kolorowe światło pachnące woskiem – warsztaty romskie

Podczas warsztatów związanych z kulturą romską zapraszamy na ozdabianie świec naturalnie barwionym, pszczelim woskiem, które będziemy ogrzewać ciepłem własnych dłoni. Wykonamy również witrażowe zimowe gwiazdki z woskowanej bibuły.

Wielokulturowy warsztat muzyczny

Nauczymy się chanukowych pieśni w różnych językach, m.in. polskim, hebrajskim i ukraińskim.

Wystawa z rodzinnym audioprzewodnikiem

 • Cały dzień
 • Bilet rodzinny w promocyjnej cenie 35 zł
 • Dzieci w wieku od 4 do 12 lat wraz z opiekunami

Chanuka to także dobra okazja do rodzinnego zwiedzania wystawy z rodzinnym audioprzewodnikiem. W tę wspólną przygodę wyruszymy prowadzeni głosem Wojciecha Malajkata. Wypożyczymy w kasach nieduże urządzenia i założymy na głowę słuchawki. Po drodze spotkamy wiele niespodzianek i zadań. Usłyszymy opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące się na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznamy historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

Załączniki:
 • Regulamin wydarzenia Rodzinna Chanuka wielu kultur 2023 [.docx]
  Pobierz plik 331.54 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT
 • Regulamin wydarzenia Rodzinna Chanuka wielu kultur 2023 [.pdf]
  Pobierz plik 143.2 KB / PDF