Nauka
14.10.2019

Relacja wideo: Tel Awiw: Mit i miasto

Maoz Azaryahu, profesor geografii kultury na Uniwersytecie w Hajfie, mówił o trzech mitach budujących wizerunek i legendę miasta Tel Awiw. Dowiedzieliśmy się, co kryje się za mitem "pierwszego hebrajskiego miasta", "białego miasta" oraz metropolii, która "żyje non-stop".

  • 14 października (poniedziałek), godz. 18.00

Tel Awiw, miasto założone w 1909 jako osiedle tuż za murami Jaffy, to historia sukcesu zbudowanego na przekuciu syjonistycznej wizji w tętniącą życiem metropolię aspirującą do miana miasta globalnego. Wykład poświęcony będzie historii, ideologii, kulturze i architekturze miasta, które wspólnie tworzą kanon mitów na temat tego, czym tak naprawdę jest Tel Awiw. 

Tematem wykładu były trzy takie mity: pierwszy dotyczy Tel Awiwu jako "pierwszego hebrajskiego miasta" - nowoczesnej metropolii, spełnienia aspiracji narodu żydowskiego. Drugi mit to mit "miasta non-stop" - miasta, które nie śpi, zbioru miejskich doświadczeń porównywalnych z największymi i najsłynniejszymi metropoliami. Trzeci mit to mit "białego miasta", w którym ilość budynków wzniesionych w latach 30. i 40. XX wieku w Stylu Międzynarodowym w obrębie ścisłego centrum zaowocowała wpisaniem owego centrum na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 2003. 

Wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Maoz Azaryahu jest profesorem geografii kultury i dyrektorem Instytutu Studiów nad Syjonizmem im. T. Herzla na Uniwersytecie w Hajfie. W swojej pracy naukowej skupia się na semiotyce miasta i krajobrazu, na kulturowych i historycznych geografiach pamięci zbiorowej i upamiętniania w Izraelu i w Niemczech, na polityce upamiętniania wyrażanej nazewnictwem ulic, na krajobrazach kultury popularnej, historii kultury i wreszcie na mitycznej konstrukcji miejsc i krajobrazów oraz współgraniu narracji z przestrzenią.

Jest autorem i współredaktorem dziesięciu książek, m.in. "Miejsca kultów państwowych. Świętowanie niepodległości i upamiętnianie poległych w Izraelu w latach 1948-1956" (1995, j. hebrajski), "Tel Awiw: mitografia miasta" [Tel Aviv: Mythography of a City] (2006), "Imiennicy: historyczne i polityczne uwarunkowania nazewnictwa ulic w Izraelu" (2012, j. hebrajski). Profesor Azaryahu jest też autorem licznych artykułów w języku angielskim, hebrajskim i niemieckim. Wraz z Marie-Laure Ryan i Kennethem E. Footem jest współautorem tomu "Narracja przestrzeni/przestrzeń narracji: teoria narracji a geografia" [Narrating Space / Spatializing Narrative: Where narrative theory and geography meet] (2016).

 

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Gdynia – Tel Awiw".

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykład jest możliwy dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH