Spacer
15.10.2022

TISZ Festiwal: Oprowadzanie z ekspertem – prof. Jarosławem Dumanowskim i Magdaleną Maślak

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". W kulinarną podróż zabiorą nas eksperci – prof. Jarosław Dumanowski i kuratorka ekspozycji Magdalena Maślak.

  • 15 października (sobota), godz. 15.00-16.30
  • Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł – BRAK MIEJSC
  • Spacer będzie tłumaczony na PJM, zgłoszenia: [email protected]
  • Miejsce: Muzeum POLIN, wystawa "Od kuchni"

Razem z prof. Jarosławem Dumanowskim będziemy tropić ślady dawnej polsko-żydowskiej wspólnoty kulinarnej, przejawów współpracy i wymiany. Od wspólnych teorii dietetycznych po rolę żydowskich rzeźników, piekarzy i karczmarzy, historię gefilte fisz, karpia po żydowsku i cebularza spróbujemy znaleźć w kuchni polskich Żydów jedyne już chyba relikty kuchni staropolskiej.

Jarosław Dumanowski – historyk, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, badacz dziejów wyżywienia, dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na UMK w Toruniu.
Pomysłodawca i redaktor serii "Monumenta Poloniae Culinaria" (Polskie Zabytki Kulinarne) wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W ramach tej serii do tej pory ukazało się osiem tomów staropolskich książek kucharskich, traktatów dietetycznych i innych tekstów żywieniowych sprzed końca XVIII w.

Jarosław Dumanowski prowadzi seminarium doktoranckie poświęcone historii i kulturze jedzenia. Jest także członkiem m.in. rady naukowej European Institute for Food History and Cultures oraz "Kwartalnika Historii Kultury Materialnej" (Instytut Archeologii i Etnologii PAN). Popularyzuje wiedzę o dawnej kuchni, organizuje wydarzenia historyczno-kulinarne, współpracuje z restauratorami, szefami kuchni (jest członkiem Fundacji Klubu Szefów Kuchni), nauczycielami gastronomii, producentami żywności i organizatorami turystyki. Pisze felietony dla pisma branżowego "Food Service". Prowadzi blog o historii jedzenia na portalu natemat.pl, a receptury sprzed wieków zamieszcza na Fanpage'u "Kuchnia staropolska" na Facebooku.

Magdalena Maślak – absolwentka Instytut Kultury Polskiej UW, kuratorka TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. Od lat zajmuje się żydowską kulturą kulinarną i związkami kuchni żydowskiej z kuchniami lokalnymi. Punktem wyjścia dla jej działań jest kulturowy aspekt jedzenia: jego historia, migracje, zmieniające się tradycje i ich odzwierciedlenie w praktykach codziennych.