TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia: WĘDRÓWKA
Piąta edycja TISZ* Festiwalu Żydowskiego Jedzenia odbędzie się pod hasłem WĘDRÓWKA. Podążymy śladami migracji i przeprowadzek, prześledzimy szlaki, którymi wędrują ludzie, a wraz z nimi jedzenie i przepisy kulinarne. Sprawdzimy, które potrawy zniknęły, a które wracają, bogatsze o to, co się z nim stało podczas podróży po świecie. Tegoroczny program składa się z wydarzeń zarówno stacjonarnych, jak i online, z myślą o naszych odbiorcach z różnych miejsc Polski i świata.
- 12-16 października 2022 (środa-niedziela)
W festiwalu wezmą udział eksperci od kuchni żydowskiej, zarówno teoretycy jak i praktycy, z Polski i zagranicy. Porozmawiamy o jedzeniu, jako środku wyrazu tego, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne i co przypominają nam potrawy, które zapamiętujemy. Tegoroczna edycja TISZ Festiwalu będzie okazją do zastanowienia się też nad tym, co jest lokalne, a co niedawno przybyło do naszej kuchni.
Ostatni czas pokazał nam, że przeprowadzka nie zawsze wynika z naszych planów – często jest wymuszona nagłymi zmianami i sytuacją geopolityczną, a to co z nami wędruje, to między innymi smaki wyniesione z domu. Podczas TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia przyjrzymy się temu, jak potrawy przemieszczają się razem z nami, jak zadomawiają się w nowym otoczeniu i czasem powracają do miejsca, skąd wyruszyły.
Na 5 festiwalowych dni przygotowaliśmy oprowadzania po wystawie czasowej "Od kuchni" w różnych językach, a także z degustacją potraw kuchni żydowskiej. Wyruszymy też na spacery kulinarne po Warszawie, zarówno tej dawnej żydowskiej, jak i współczesnej, w której nadal mieszają się ze sobą różne języki, smaki i zapachy. Podczas festiwalu zjemy wspólne śniadanie na targu, posłuchamy opowieści o bazarach telawiwskich, wybierzemy się w podróż po smakach kuchni staropolskiej i bliskowschodniej, a w piątkowy wieczór zasiądziemy przy stole podczas szabatowej kolacji.
Sprawdzimy też, jak wędrował śledź i skąd w Warszawie pojawił się kefir – a to dzięki wydarzeniom towarzyszącym festiwalowi!
Polecamy również wizytę w muzealnej restauracji "Warsze", która z okazji festiwalu przygotowała specjalne degustacyjne menu.
TISZ Festiwal jest laureatem tegorocznej Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2022.
Autorką oprawy graficznej 5. edycji TISZ Festiwalu jest Ola Jasionowska.
TISZ* (jid. stół) – w tradycji żydowskiej radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole.
TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia jak co roku odbywa się w trakcie radosnego żydowskiego święta Sukot.
Program TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia: WĘDRÓWKA >>
Współorganizator:
Sponsorzy:
Organ Family
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Partnerzy: