Universum דער אוניווערס
image
image
image
image
image
image
Czwartą artystką, której prace przedstawiamy w Galerii Rotacyjnej, jest kompozytorka Maria Ka. Multimedialna prezentacja Marii Ka to podróż przez muzyczne albumy artystki stworzone w języku jidysz. Towarzyszą jej teledyski oraz oryginalne teksty piosenek wraz z autorskimi tłumaczeniami.
- 7–19 sierpnia, w godzinach otwarcia muzeum, w ostatniej galerii wystawy stałej
Na całość prezentacji Marii Ka składają się trzy odrębne części, z których każda tworzy osobne audiowizualne Universum odzwierciedlające, poza muzyką, kluczowe intencje towarzyszące kreacjom Marii: widzialność kobiecych historii, współczesny i postępowy charakter języka jidysz oraz autonomiczną kobiecą perspektywę.
Pierwsze z Universów to "Di arumike velt די אַרומיקע וועלט" (dosł. Otaczający Świat, autorska nazwa: Nowa Rzeczywistość), czyli stworzony w czasie pandemii w 2020 roku materiał, w którym artystka po raz pierwszy użyła – dziś typowej dla siebie – formuły, łączącej język żydowski ze współczesnymi gatunkami muzycznymi: alternatywą, elektroniką, punkiem i rockiem. Na wystawie prezentowane są 3 autorskie piosenki z albumu: "Krankheyt קראַנקהייט”, “( I )ShaWoman אשה – פֿרוי" i utwór tytułowy "Di arumike velt די אַרומיקע וועלט". W swej oryginalnej formie każda z nich posiada autorskie wizualizacje, w tej też formule całość zaprezentowana zostaje w przestrzeni galerii.
Drugie Universum to wielojęzyczne "Di shaykhesn די שײַכותן" (Połączenia), czyli album stworzony w 2022 roku w trzech językach przeplatanych w strukturach piosenek: jidysz, polskim i angielskim, w całości inspirowany wielością tożsamości oraz tytułowymi połączeniami w ich obrębie. Każdy utwór to w warstwie wizualnej osobna persona, dodająca całości kolejną warstwę znaczeniową. Galeria obejmuje trzy autorskie piosenki z albumu: "Bingo בינגאָ”, “Enigmę עניגמאַ" i "Ven es regnt ווען עס רעגנט" wraz z towarzyszącymi im teledyskami, tekstami oraz tłumaczeniami.
Trzecie Universum to najnowszy album Marii Ka: "Der Hemshekh דער המשך” (Kontynuacja), nagrany, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich solowych, z towarzyszącym artystce zespołem. Album powstał i został nagrany w 2020 roku w najostrzejszym czasie Strajku Kobiet oraz w kontekście zaawansowanej pandemii. Wydany w 2023 roku materiał dedykowany jest niewidzialnym kobiecym biografiom oraz perspektywie kobiet pominiętej w obowiązującej narracji historycznej. Zawiera on pięć autorskich kompozycji piosenkowych, z czego cztery prezentowane są w przestrzeni Galerii w formie audiowizualnej, a jedna – "Mayn simen iz Skorpion מײַן סימען איז סקאָרפּיאָן" – to utwór wyłącznie do posłuchania. Teledyski w Universum “Der Hemshekh דער המשך” to: "Gikhe trit גיכע טריט", "Ikh bin mid "איך בין מיד", "Ven ikh kuk oyf ווען איך קוק אויף” i “Ale teg אַלע טעג", w całości zmontowane przez artystkę.
Prezentacji towarzyszy solowy koncert Marii Ka pt. "Di shaykhesn די שײַכותן", w ramach którego wykona ona większość z eksponowanych w przestrzeni galerii piosenek. Więcej o koncercie →
Maria Ka – tekściarka, kompozytorka, wokalistka i pianistka tworząca autorską muzykę jidysz. Trzykrotna laureatka nagrody publiczności w brazylijskim konkursie Bubbe Awards. Łączy jidysz z alternatywą, elektroniką, punkiem i elektropopem. Włącza kobiece historie i perspektywy do głównej narracji historycznej. Koncertowała na największych światowych i polskich festiwalach kultury żydowskiej. Jej albumy opisywały m.in. "The Times of Israel", "The Forward" i "Tablet".
W 2024 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obchodzi 10. urodziny. Pragniemy przy tej okazji wzmocnić głos żydowskich artystów i artystek, tworząc w ostatniej galerii wystawy stałej rotacyjną, żywą, polifoniczną przestrzeń wypowiedzi współczesnych twórców i twórczyń.
Partnerzy:
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – projekt "Galeria Rotacyjna w ramach 10. urodzin Muzeum POLIN (rozwijanie sieci artystów i artystek żydowskich)".