White City Center – między konserwacją zabytku i potrzebą transformacji
O wyzwaniach wynikających z ochrony dziedzictwa architektonicznego, jak również potrzeby rozwoju i odnowy przestrzennej unikatowej dzielnicy Tel Awiwu opowiadała Shira Levy Benyemini, dyrektorka White City Center.
3 lutego (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
Wpisanie Białego Miasta (White City of Tel Aviv) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO umocniło pozycję architektonicznego dziedzictwa Tel Awiwu, warunkując jednocześnie metody konserwacji zespołu blisko pięciu tysięcy modernistycznych budynków. Podczas spotkania porozmawiamy o procesach miejskich transformacji, które odpowiadają zarówno wymogom wynikającym z ochrony zabytków, jak również potrzebie rozwoju przestrzennego i odnowy miasta.
Poznaliśmy założenia i kluczowe praktyki programu White City Center, łączącego materialne i niematerialne aspekty konserwacji. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób projekty wspólnotowe oparte na działaniach artystycznych i kulturowych wpisują się w proces konserwacji zabytków.
Wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
The Liebling House – The White City Center (www.whitecitycenter.org) to instytucja otwarta w Tel Awiwie we wrześniu 2019 roku, której misją jest zachowanie dziedzictwa Białego Miasta w Tel Awiwie (The White City of Tel Awiw) i stylu międzynarodowego, zwanego Bauhausem. The White City Center mieści się w domu Maxa Lieblinga zbudowanym w 1936 roku przez Dova Karmiego. Innowacyjne rozwiązania techniczne i stylistyczne, które Karmi zastosował projektując dom wywarły wpływ na całe pokolenie architektów pracujących w Izraelu w okresie powojennym.
Shira Levy Benyemini – dyrektorka The White City Center. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Planowania Przestrzennego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jest ekspertką w dziedzinie procesów odnowy miasta, kształtowania przestrzeni publicznej i konserwacji. Zajmuje się badaniem wzajemnych relacji w procesie miejskich transformacji, zwłaszcza tych opartych na działaniach artystycznych i kulturowych. W ostatnich latach zajmowała się głównie tworzeniem projektów łączących w sobie planowanie przestrzenne oraz kulturę i sztukę.
Wydarzenie towarzyszy wystawie "Gdynia – Tel Awiw".