Wydarzenie
7.01.2024

Wokół nas morze ognia – posłuchaj wystawy

dwie osoby przytulone do siebie, ze słuchawkami na uszach oglądają wystawę "Wokół nas morze ognia"
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

W ramach finisażu wystawy "Wokół nas morze ognia" zapraszamy na koncert utworów Josimy Felschuh. Będzie to nowa, wielokanałowa i kompozytorska wersja słuchowiska, do której muzykę specjalnie na nasze zamówienie przygotował Paweł Mykietyn. Wykorzystane w ścieżce dźwiękowej utwory wykona na żywo Emilia Sitarz.

Paweł Mykietyn to jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów. Pisze muzykę autonomiczną – utwory symfoniczne, kameralne, elektroakustyczne. Jest wybitnym kompozytorem muzyki dla spektakli teatralnych: wielokrotnie współpracował z Krzysztofem Warlikowskim. Pracował także z takimi reżyserami, jak Piotr Cieślak i Grzegorz Jarzyna. Jest twórcą muzyki filmowej, m.in. do noweli "Ojciec" w ramach produkcji "Solidarność, Solidarność...", a także do filmów "Ono", "33 sceny z życia" i "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej, "Tatarak" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy" czy "Essential Killing" i "IO" Jerzego Skolimowskiego.

Emilia Karolina Sitarz jest pianistką, pedagogiem, dyrektor artystyczną festiwalu Kwadrofonik i cyklu SŁUCHY – Koncerty do zwiedzania. Pomysłodawczyni programu edukacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz w spektrum autyzmu NANODŹWIĘKI, laureatka najważniejszych polskich nagród kulturalnych takich jak: Koryfeusz, Paszport Polityki, Fryderyk, Złota Płyta, Folkowy Fonogram Roku.

Josima Feldschuh urodziła się w 26 czerwca 1929 roku. W czasie wojny mieszkała na terenie getta warszawskiego. Tu, w 1940 roku, skomponowała 17 utworów na fortepian. Dzięki wysiłkom jej ciotki, Racheli Auerbach, jej zeszyt kompozytorski ocalał i znajduje się w zbiorach instytutu Jad Waszem. Muzeum POLIN na różne sposoby przypomina historię wybitnej żydowskiej kompozytorki z warszawskiego getta. Jej muzykę w swojej ścieżce dźwiękowej do wystawy wykorzystał Paweł Mykietyn.

– Josima miała 11 lat. Mozart napisał swoją pierwszą operę "Apollo i Hiacynt" w tym samym wieku. Nadal od czasu do czasu się ją wystawia. Może dlatego tak wiele oczekuje się od młodych artystów? Muzyka Josimy jest młodzieńcza, a do tego intrygująca. Nie jest kopią Chopina ani Mozarta, ma oryginalny rys, mocny indywidualny pierwiastek – mówił Paweł Mykietyn w kwietniu 2023 roku, w rozmowie z Mają Chitro dla miesięcznika "Elle".