Wystawy

Wystawa ilustracji "Potwórz Sobie – Przygody Sindbada Żeglarza"

Od marca zapraszamy do Miejsca edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" na miniwystawę ilustracji Julii Koniecznej do "Przygód Sindbada Żeglarza" Bolesława Leśmiana. W ramach programu towarzyszącego przygotowaliśmy cykl sobotnich warsztatów twórczych "Potwórz Sobie" prowadzonych przez ilustratorkę oraz specjalną przestrzeń do cichego słuchania i tworzenia.

Na miniwystawie są wygodne kanapy do siedzenia, materiały graficzne do malowania i kolorowania oraz tablety ze słuchawkami do wypożyczenia. W trakcie odpoczynku można wysłuchać fragmentów audiobajki w oryginalnym opracowaniu muzycznym wydawnictwa Pomelody (w wersji polskiej lub angielskiej), wykonać własne prace inspirowane tekstem na specjalnie opracowanych wzorach graficznych lub skorzystać z aplikacji Glaze do nauki malarstwa (udostępnionej na tabletach przez firmę Well of Art).

Wystawa skierowana jest do odbiorcy w każdym wieku. Dzieci mogą zanurzyć się w świecie Sindbada, którego przygody fascynują kolejne pokolenia czytelników. Dorośli z kolei mają okazję przypomnieć sobie niebywałe losy bohatera Leśmianowskich powieści.

Podróże między magicznymi krainami, niesamowite stwory, zaklęte księżniczki i podstępny Diabeł Morski – tak wygląda baśniowy świat Sindbada. Jego historię można znaleźć nie tylko w Księdze tysiąca i jednej nocy, ale i w "Przygodach Sindbada Żeglarza" pióra poety i prozaika żydowskiego pochodzenia Bolesława Leśmiana. Pierwsze wydanie powieści ukazało się w 1913 roku i szybko zyskało popularność wśród czytelników. Julia Konieczna zilustrowała ten magiczny świat w technice akwareli, piórka i tuszu. Wystawa prac jej autorstwa, cykl warsztatów i twórczych aktywności inspirowanych baśnią Bolesława Leśmiana to zaproszenie do świata magii i morskich podróży.

Artystka zaprosiła do współpracy Mary Besemeres, tłumaczkę i językoznawczynię z Uniwersytetu Narodowego Australii w Canberrze, która opracowała tłumaczenie na język angielski.

"Przygody Sindbada są tak zabawne, a głos Leśmiana tak wyjątkowy, że warto umożliwić innym odkrycie tej historii. Leśmian wyczarowuje aurę tajemniczości wokół morza i odległych miejsc. Ta aura urzekła mnie jako dziecko i nadal tak jest. Pięknie oddają to ilustracje Julii, które są delikatne i oniryczne, a także zabawne i bardzo pomysłowe" – komentuje Mary Besemeres.

Książka ilustrowana przez Julię dostępna jest w wersji elektronicznej w Apple Books store.

Julia Konieczna jest ilustratorką, edukatorką i autorką projektu "Potwórz Sobie", wystawianego wcześniej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Żydowskim Muzeum Galicja. Ukończyła Cambridge School of Art, Anglia Ruskin University. Tworzy w technice pióra, tuszu i akwareli. Jej ilustracje wprowadzają w baśniowy świat dziecięcej wyobraźni i warsztatu artystycznego.