Wystawa "Od kuchni" z ekspertem – oprowadzają: Magdalena Maślak i Natalia Mętrak-Ruda
image
image
Podczas oprowadzania po wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" z kuratorką Magdaleną Maślak oraz kulturoznawczynią i dziennikarką kulinarną – Natalią Mętrak-Rudą – dowiecie się, jaki wpływ na amerykańską kulturę kulinarną wywarła kuchnia żydowska.
- 23 lipca (sobota)
- godz. 15.00-16.30 – oprowadzanie w języku polskim, KUP BILET >>
- godz. 17.00-18.30 – oprowadzanie w języku angielskim, KUP BILET >>
- Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł
- Liczba miejsc ograniczona
Kanapka z pastrami, bajgle z łososiem i kremowym serkiem, rosół z kurczaka na przeziębienie – klasyki amerykańskiej kuchni żydowskiej mają swoje korzenie w aszkenazyjskiej kulturze kulinarnej. Droga z Europy Środkowej do Nowego Świata przeobraziła je zgodnie z odmiennym kontekstem geograficznym, który w przypadku kuchni żydowskiej jest wszystkim – choć podstawowe zasady koszeru i obrzędy pozostają w zasadzie nienaruszone, kuchnia żydowska swoje bogactwo i różnorodność zawdzięcza ciągłym podróżom. Kulinarna podróż przez Atlantyk będzie głównym motywem oprowadzania, w którym pojawią się konteksty historyczne, ale także Woody Allen, "Seks w wielkim mieście" i udawany orgazm Meg Ryan.
Magdalena Maślak – kulturoznawczyni, inicjatorka TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. Od lat zajmuje się żydowską kulturą kulinarną i związkami kuchni żydowskiej z kuchniami lokalnymi. Punktem wyjścia dla jej działań jest kulturowy aspekt jedzenia: jego historia, migracje, zmieniające się tradycje i ich odzwierciedlenie w praktykach codziennych. W Muzeum POLIN kieruje Sekcją Programów Społecznych.
Natalia Mętrak-Ruda – tłumaczka literatury anglojęzycznej i włoskiej, kulturoznawczyni, dziennikarka kulinarna. Przez kilka lat pisała o polskiej kuchni dla anglojęzycznych czytelników dla portalu Culture.pl. Prowadzi bloga o historii kulinariów "Przeszłość od kuchni". Jej książka o historii wegetarianizmu ukaże się jesienią 2022 roku w Wydawnictwie Poznańskim.