Spotkanie

21.03.2018

Żydowskie ABC: Co to jest kipa? O elementach stroju żydowskiego

Kto jest ŻydemKto jest ŻydemKto jest ŻydemKto jest ŻydemKto jest ŻydemKto jest ŻydemKto jest ŻydemKto jest Żydem
fot. Flickr

Tematem kolejnego spotkania z cyklu "Żydowskie ABC" będą elementy stroju żydowskiego.  


21 marca (środa), godz. 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, wstęp wolny

Dr Renata Piątkowska i Piotr Kowalik z Muzeum POLIN oraz rabinka Małgorzata Kordowicz rozszyfrują pojęcia: kipa, cicit czy tałes. Odpowiedzą na pytania, jak zmieniał się strój w społecznościach żydowskich, a także na czym polega zasada skromnego ubioru w judaizmie.

Spotkanie będzie miało miejsce w Klubokawiarni Muzeum POLIN.

Rozwinięciem spotkania będą warsztaty z szydełkowania kip, pn.: "Co to jest kipa? O elementach stroju żydowskiego", które odbędą w JCC Warszawa.

 

O rozmówcach:

Dr Renata Piątkowska

historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się sztuką i kulturą żydowską. Autorka licznych artykułów i publikacji, w tym książki „Między Ziemiańską a Montparnassem. Roman Kramszyk” [Warszawa 2004]. Pracowała w Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego, gdzie była kuratorką wielu wystaw, m.in.: "Maurycy Trębacz 1861-1941" (1993); "Artur Markowicz 1872-1934. Wystawa monograficzna" (1995); "Roman Kramsztyk (1885-1942)" (1997); "Przyjaciele. Simon Mondzain, Jan Hrynkowski, Władysław Zawadowski" (1999); "Nasi starsi bracia. Malarstwo, grafika i rysunki z kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego" (2001). Od 1999 roku pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, m.in. współpracowała przy tworzeniu galerii XIX wieku, gdzie obszerne części wystawy poświęcone są strojowi, jako wyrazowi zmian w społecznościach żydowskich w Polsce. Obecnie jest Główną Kuratorką Zbiorów.

Rabinka Małgorzata Kordowicz 

absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko – żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Piotr Kowalik
 
Historyk-dydaktyk, absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Od 2008 r. pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, obecnie jest w nim Głównym Specjalistą ds. Judaistyki i Metodyki.
 

Opieka merytoryczna:

Agata Rakowiecka - dyrektorka JCC Warszawa, od 10 lat związana z The American Jewish Joint Distribution Committee. Absolwentka programu stypendialnego Melton na Uniwersytecie Hebrajskim, pracowała na rzecz dialogu żydowsko-arabskiego w organizacji Beit Hagefen w Hajfie. Od 2008 roku współtworzyła lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży żydowskiej. Od 2012 roku prowadzi JCC Warszawa.

Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa - społeczno-kulturalna inicjatywa służąca za platformę do zgłębiania żydowskich i uniwersalnych wartości. JCC to przestrzeń, w której – w atmosferze otwartości, pluralizmu i wzajemnego szacunku – każdy może zostać i poczuć się członkiem społeczności żydowskiej. Centrum oferuje nieformalną edukację żydowską współpracując z nauczycielami akademickimi i edukatorami. Projekt prowadzi Fundacja Joint Distribution Committee jest wspierana przez Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Koret Foundation oraz Kronhill Pletka Foundation.

 

Współorganizatorami cyklu są Muzeum POLIN oraz Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa.

Więcej informacji o cyklu "Żydowskie ABC" >>

09.03.2018