Spotkanie
6.06.2019

Żydowskie Zielone Świątki - czyli jak świętować Szawuot? – spotkanie dla seniorów

Żydowskie Zielone Świątki - czyli jak świętować Szawuot? – spotkanie dla seniorów w Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: grupa kobiet i mężczyzn siedzi przy stole ustawionym w kształt litery U w sali wykładowej, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas spotkania porozmawiamy o tym jakie tradycje i zwyczaje wiążą się ze świętem Szawuot i z dwoma innymi tzw. świętami pielgrzymowania. Porównamy je ze świętami chrześcijańskimi obchodzonymi w podobnym czasie. Spotkanie połączone z degustacją świątecznego sernika.

6 czerwca (czwartek), godz. 11.00, wstęp bezpłatny, REZERWACJA telefoniczna: 22 47 10 301 w. 3

Rezerwacja możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

Szawuot, czyli święto Tygodni, obchodzone jest w siedem tygodni od święta Pesah, stąd właśnie jego nazwa. To jedno z trzech, tak zwanych, świąt pielgrzymowania, kiedy trzeba udać się do Jerozolimy - kiedyś do Świątyni, a dziś pod Ścianę Płaczu.

Liczymy bardzo na Państwa obecność i zachęcamy do przygotowywania pytań, na które postaramy się odpowiedzieć. Zapraszamy również do wspólnego skosztowania sernika – potrawy spożywanej przez Żydów szczególnie chętnie w święto Szawuot.

Zajęcia poprowadzi Kalina Gawlas - absolwentka historii, w przeszłości redaktorka encyklopedii w PWN, gdzie odpowiadała m.in za dział judaizmu. Od wielu lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - do czasu przejścia na emeryturę piastowała funkcję głównej specjalistki ds. narracji historycznej.