Wystawy
19.01.2020

Interwencja w przestrzeń wystawy "Gdynia – Tel Awiw" - Laboratorium miejskie

Uczestnicy i uczestniczki projektu "Laboratorium miejskie" prowadzonego przez Muzeum POLIN wkroczyli w przestrzeń wystawy "Gdynia – Tel Awiw", aby "zhakować" prezentowane tu makiety budynków – zmodyfikować ich znaczenie, uzupełnić treść ekspozycji, przywrócić makietom życie.

Architektura – efekt modernistycznych postulatów, historii i mitów założycielskich dwóch miast została zarażona wizją przyszłości. Dachy i tarasy makiet "zainfekowane" zostały zielenią, wodą i atrybutami przestrzeni społecznej.

Interwencji towarzyszyły pytania: Co z modernistycznej spuścizny jest przydatne w czasach katastrofy klimatycznej? Co można zaproponować zwierzęcym sąsiadom, by pielęgnować relację z odchodzącym światem przyrody? Jakiej przestrzeni potrzebują wspólnoty, by wejść w etap zmian?

Interwencje pozostają na wystawie "Gdynia – Tel Awiw" do końca jej trwania, tj. do 3 lutego 2020 roku.

Kuratorzy interwencji: Grupa Projektowa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis).

Autorzy i autorki prezentowanych projektów: Agata Zapart, Aleksandra Jańczak, Aleksandra Olszowska, Anna Krzystowska, Dorota Roguska, Estera Florek, Grzegorz Kołacz, Grzegorz Tomczewski, Joanna Lipnicka, Joanna Sosnowska-Oryńska, Leokadia Kubicka, Łukasz Godlewski, Magda Konopka, Magdalena Kopańska, Maria Pawlak, Mariola Suszczewicz, Mateusz Włodarek, Nawojka Bauer, Oktawian Milewski, Renata Pol, Zuzanna Schnepf-Kołacz.

"Laboratorium miejskie" to projekt towarzyszący wystawie "Gdynia-Tel Awiw". Podczas spotkań w okresie październik 2019 – styczeń 2020 grupa uczestników i uczestniczek przyglądała się architektonicznemu dziedzictwu modernizmu w Gdyni, Tel Awiwie oraz Warszawie – mieście, gdzie prezentowana jest ekspozycja.

Uczestnicy i uczestniczki projektu zastanawiali się m.in. nad współczesną żywotnością modernistycznych idei, nad wpływem projektowania na życie społeczne oraz nad tym, jak czerpiąc z modernistycznych doświadczeń możemy poprawić życie w mieście dziś i w przyszłości.

W projekcie wzięli udział artyści i artystki, aktywiści i aktywistki, badacze i badaczki modernizmu, architekci i architektki oraz pasjonaci i pasjonatki miasta. Interwencja w przestrzeń wystawy "Gdynia – Tel Awiw" łącząca sztukę i aktywizm jest zwieńczeniem projektu. Kuratorka „Laboratorium miejskiego”: Ewa Chomicka, Muzeum POLIN.

Patronat medialny: