Nabór na warsztaty GEOP w 2023 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza badaczy i instytucje badawcze do przesyłania propozycji trzydniowych warsztatów naukowych, które odbędą się w Muzeum POLIN, w ramach Global Education Outreach Program.
Celem programu jest zbudowanie platformy wymiany naukowej i dialogu w obszarze międzynarodowych studiów polsko-żydowskich.
Tematy:
Interdyscyplinarne warsztaty naukowe mogą być poświęcone każdemu tematowi związanemu ze studiami polsko-żydowskimi i należącemu do dziedzin badawczych takich jak historia, kulturoznawstwo, historia sztuki, muzyka, historia w przestrzeni publicznej (public history) muzeologia, studia nad pamięcią. Wysoko ocenione zostaną projekty, które badają temat przyjmując nową, innowacyjną perspektywę, a także warsztaty porównawcze i interdyscyplinarne.
Kryteria oceny:
- Projekt powinien mieć formę warsztatów naukowych z wydłużonym czasem na dyskusję, prezentujących badania i umożliwiających wymianę poglądów między uczestnikami. Jednakże każdy rodzaj wydarzenia ( projekcje filmowe, debaty, niestandardowe aktywności poza Muzeum) sprzyjające pogłębionej pracy nad tematem oraz większemu zaangażowaniu uczestników są mile widziane
- W ramach warsztatów powinno zostać zaplanowane jedno wydarzenie otwarte dla publiczności np. wykład specjalny, panel dyskusyjny lub inne przedsięwzięcie wpisujące się w działalność Muzeum.
- Warsztaty powinny promować wymianę międzynarodową. Program GEOP wspiera współpracę badaczy z Polski i zagranicy, która zapewni rozwój nowej generacji naukowców w dziedzinie studiów polsko-żydowskich. Z tego względu uczestnicy warsztatów nie powinni pochodzić z jednego kraju. Ponadto jest wymagany udział polskich naukowców.
- Organizatorzy muszą pozyskań partnerów instytucjonalnych, których wkład może być jedynie merytoryczny. Przesyłając propozycję warsztatów, organizatorzy muszą przestawić oficjalne potwierdzenia współpracy od jednego partnera z Polski i jednego z zagranicy.
- Organizatorzy muszą określić jakie będą rezultaty warsztatów i korzyści dla studiów żydowskich.
Wsparcie:
Muzeum zapewnia sale konferencyjne i wsparcie organizacyjne. Dodatkowo aplikujący mogą starać się o dofinansowanie kosztów noclegów i cateringu w wysokości do 7000 dolarów amerykańskich (USD). Jednak wkład finansowy muzeum nie może przekroczyć 50% budżetu całego przedsięwzięcia. Organizator musi zapewnić finansowanie równe (lub wyższe) wkładowi Muzeum.
Proces aplikacyjny i termin nadsyłania zgłoszeń:
Zgłoszenia w formie formularza do pobrania (formularz w formie dostępnej) oraz listy intencyjne od partnerów instytucjonalnych należy przesłać na adres [email protected] w terminie do 31 października 2022 r.
Wyniki naboru zostaną ogłoszone 1 grudnia 2022 r.
Przed wypełnieniem formularza aplikacyjnego należy zapoznać się z Regulaminem rekrutacji i przebiegu programu Interdyscyplinarnych warsztatów naukowych GEOP [PDF] >>
Dodatkowe informacje:
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji można zapoznać się z Najczęściej zadawanymi pytaniami, skontaktować się z koordynatorem warsztatów GEOP pod adresem: [email protected] lub zapoznać się ze stroną programu. Aplikujący mogą skonsultować propozycję warsztatów przed przesłaniem aplikacji.
Sponsorzy:
Realizacja warsztatów jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.