Program "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim"
19 kwietnia obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ta data stała się dla nas punktem wyjścia nie tylko do tego, by uczcić pamięć o osobach, które poniosły śmierć w getcie warszawskim, czy posłuchać opowieści ocalonych. Nasz całoroczny program "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim" pozwoli przyjrzeć się krytycznie historii, a wreszcie – spojrzeć na współczesność i w przyszłość.
Program towarzyszący wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia", 11. edycja akcji Żonkile w sześciu miastach, warsztaty z Loesje, działania artystyczne w plenerze, spotkania i konferencje naukowe oraz liczne warsztaty edukacyjne, to tylko część działań rocznicowych organizowanych w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" w roku 2023.
Zobacz program "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim" >>
Losy ludności cywilnej motywem przewodnim akcji Żonkile
Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest tematem całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania. Ludności cywilnej dedykowaliśmy również tegoroczną akcję Żonkile.
19 kwietnia na znak, że #ŁączyNasPamięć rozdaliśmy 450 tysięcy papierowych kwiatów. Tysiące osób wzięło udział w organizowanych przez nas wydarzeniach. Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.
Zapoznaj się z programem obchodów akcji Żonkile >>
150 tysięcy dodatkowych papierowych żonkili trafiło do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie, w tym ponad 40 tysięcy do izraelskich szkół oraz do uczestników uroczystego koncertu w Tel Awiwie "Remembering Together". Żonkile otrzymali także ambasadorzy Izraela na świecie oraz pasażerowie polskich linii lotniczych LOT.
Inna strona pomnika
Gdy w 1948 roku odsłaniano pomnik Bohaterów Getta jedynie na jego frontalnej części upamiętniającej walkę zbrojną, marginalizując widzialność rewersu, z płaskorzeźbą zatytułowaną "Pochód na zagładę".
Druga strona pomnika nigdy nie stała się ikonicznym obrazem towarzyszącym uroczystym obchodom. 16 kwietnia poprzez performatywne działanie artystyczne zwróciliśmy uwagę na konieczność zmiany sposobu mówienia o historii – jako historii pisanej przez walkę zbrojną, ale również przez trwanie i opór ludności cywilnej, bohaterstwo samego życia.
Przeczytaj więcej o działaniu artystycznym "Heroizm samego życia" >>
Save the date – międzynarodowy kongres ŻDK w 2023 roku
"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania" – pod takim hasłem odbędzie się w Muzeum POLIN kongres podsumowującym realizację naszego wieloletniego projektu predefiniowanego.
Do uczestnictwa w kongresie chcemy zaprosić uczestników działań, które wspólnie z naszymi norweskimi partnerami oraz Żydowskim Instytutem Historycznym podejmujemy od 2020 r., naszą stałą publiczność oraz osoby związane z nami i przyjazne naszemu Muzeum. Mamy nadzieję, że to szczególne wydarzenie będzie wielkim świętem dla edukacji o różnorodności, a także platformą do omówienia nowych tematów oraz interpretacji roli kultury i historii Żydów we współczesnej Europie.
Już dzisiaj zapraszamy do udziału w Kongresie, który odbędzie się 19-20 października 2023 roku w Muzeum POLIN. Uruchomienia systemu rejestracji na wydarzenie nastąpi na przełomie maja i czerwca.