21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
image
image
image
image
image
21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida" (WJFF) odbędzie się w dniach 23-29 października w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (główny partner), kinie Muranów, kinie Kinogram (Fabryka Norblina) oraz w JCC Warszawa. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy. Dzięki VOD Warszawa festiwal dotrze do widzów nawet z najdalszych zakątków Polski.
- 23-29 października 2023 (poniedziałek-niedziela), Audytorium Muzeum POLIN
- 28 października (sobota)
- godz. 16.30 – polska premiera filmu "Początek", KUP BILET >>
- godz. 19.00 – warszawska premiera filmu "Porwany", KUP BILET >>
- 29 października (niedziela)
- godz. 16.00 – polska premiera filmu "SHTTL", KUP BILET >>
- godz. 19.00 – warszawska premiera filmu "Delegacja", KUP BILET >>
W trakcie siedmiodniowego wydarzenia widzowie zobaczą ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Wiele z nich polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć tylko podczas tegorocznej edycji WJFF.
Filmy, które zostały zakwalifikowane do konkursu głównego, powalczą o "POLIN-Grand Prix". To owoc 11-letniej współpracy Muzeum POLIN i Fundacji "Kamera Dawida", a także dowód wzajemnego zaufania i wagi, jaką muzeum przykłada do kinematografii o tematyce żydowskiej.
"Golda" Guy’a Nattiva – filmem otwarcia 21. WJFF
Gale otwarcia i zamknięcia festiwalu odbędą się tradycyjnie w Muzeum POLIN. W tym roku w wielu filmach, które trafiły do programu WJFF, pojawią się silne postaci kobiece. Bohaterką gali otwarcia będzie premierka – "Żelazna Dama Izraela" Golda Meir. Film laureata Oscara Guy’a Nattiva "Golda" miał swoją światową premierę na Berlinale, otworzył także Jerusalem International Film Festival. Podczas 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obędzie się jego polska premiera. To fascynujący obraz pokazujący jednostkę na szczytach władzy, w samym środku Wojny Jom Kipur. Odtwórczynią głównej roli jest charyzmatyczna laureatka wielu nagród – m.in. Oscara, 3 Złotych Globów, 2 wyróżnień dla najlepszej aktorki w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji) – Helen Mirren.
"Golda", reż. Guy Nattiv, Wielka Brytania / USA 2023, 100 min; fabuła, biografia, historyczny
1973 rok – Wojna Jom Kipur – zaatakowany przez Egipt i Syrię Izrael znajduje się w bardzo trudnym położeniu. To tło opowieści o Goldzie Meir (Helen Mirren) – charyzmatycznej premierce nazywanej "Żelazną Damą Izraela". Film laureata Oscara Guy’a Nattiva to dramat historyczny ukazujący wojnę toczoną na dwóch frontach podczas jednego z najważniejszych świat judaizmu. Wojna pokazywana jest z perspektywy sztabów i tonących w kłębach dymu papierosowego gabinetów polityków. Tłem dla postaci zmagającej się ze śmiertelną chorobą premierki zaatakowanego kraju są generałowie i ministrowie. Warto przypomnieć, że Golda była nazywana "Żelazną Damą" na długo przed tym, jak tymi słowami zaczęto opisywać Margaret Thatcher. "Golda" to film o wybitnej jednostce, o kulisach światowej polityki oraz o Izraelu, który w momencie jego premiery obchodzi 75-lecie swojego powstania.
Festiwal dwóch rocznic
Festiwal jest silnie związany z Warszawą, w której przed wojną mieszkała największa diaspora żydowska w Europie i druga najliczniejsza po Nowym Jorku wspólnota na świecie. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
W tym roku z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim Fundacja "Kamera Dawida" została zaproszona przez Muzeum POLIN do współtworzenia programu filmowego towarzyszącego tej wyjątkowo ważnej rocznicy. Dlatego mottem tegorocznego festiwalu są słowa zaczerpnięte z przemówienia Mariana Turskiego "Nie bądź obojętny".
W 2023 roku przypada także 75. rocznica powstania państwa Izrael. Z tej okazji dla widzów i widzek festiwalu Fundacja "Kamera Dawida" przygotowała specjalny program filmów izraelskich. Jak co roku partnerem wydarzenia jest Ambasada Izraela w Polsce.
Kina festiwalowe
W gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich na widzów czeka ogromna sala kinowa – Audytorium im. Jana Kulczyka – licząca blisko 500 miejsc. Do grona kin festiwalowych dołącza w tym roku miejsce o ogromnej tradycji i wielkim prestiżu – kino Muranów. Tak jak przed rokiem pokazy odbędą się także w Fabryce Norblina, gdzie mieści się znane z blichtru i wygodnych kanap kino Kinogram. A w niedzielę, ostatniego dnia festiwalu, Fundacja "Kamera Dawida" organizuje "Boker tov" z JCC Warszawa.
Wszystkie miejsca, w których odbędą się pokazy, są wyjątkowe i we wszystkich od 23 do 29 października będzie można zobaczyć wyjątkowe filmy. Bilety w sprzedaży od 18 września.
W programie obok filmów portretujących współczesny Izrael oraz tych, które będą odnosiły się do 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, także: kino poświęcone postaciom kobiecym, sekcja filmów niemieckich (tworzona w partnerstwie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ambasadą Niemiec), filmy holenderskie (partnerem pokazów jest Ambasada Królestwa Niderlandów), filmy o współczesnym życiu żydowskim, filmy kulinarne oraz wiele innych.
W tym roku współpraca z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej jest realizowana w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".
Dowiedz się więcej o 21. edycji WJFF na stronie festiwalu >>
Czytaj więcej Żydach i Żydówkach w Hollywood w portalu Wirtualny Sztetl >>