Film

„Austeria”, reż. Jerzy Kawalerowicz

fot. Materiały prasowe

Rusza Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy w muzeum! Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a szczególnie maturzystów, na cztery pokazy filmowe. Po każdej z projekcji odbędzie się dyskusja.

Pokażemy Wam filmy ważne i poruszające, opowiadające o zdarzeniach znaczących dla historii Żydów polskich (a zatem również dla historii Polski). W cyklu znajdą się dzieła, które obejmują okres pierwszej wojny światowej, tragiczny czas Zagłady oraz filmy współczesne, wpisujące się w nurt edukacji obywatelskiej: zarówno fabularne jak i dokumentalne.

Program spotkań został opracowany specjalnie na czas ferii zimowych (17-28 lutego 2014 r.) i będzie zrealizowany w ramach akcji „Zima w mieście”.
Pokazy i dyskusje odbywać się będą w środy i piątki, w godzinach 13:30 -16:00 w sali projekcyjnej muzeum.

Wstęp wolny.

Informujemy, ze muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

*********

19 lutego 2014 (środa) o godz. 13.30 zapraszamy na pokaz filmu:

„Austeria”, reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska, 1982.

Ekranizacja jednej z powieści Juliana Stryjkowskiego ukazująca zapomniany obraz świata polskich Żydów, ich kultury, tradycji i religii.
Wybucha I wojna światowa. Do przydrożnej galicyjskiej karczmy (austerii) prowadzonej przez Żyda Taga (w tej roli Franciszek Pieczka) przybywają kolejni uciekinierzy, Żydzi opuszczający teren działań wojennych w obawie przed kozackim pogromem. Przypadkowo zebrani w karczmie Żydzi prezentują różne postawy wobec tradycji, kultury oraz religii: są w różnym stopniu zasymilowani, nie zawsze religijni, biedni i bogaci. Łączy ich strach przed nieznanym, nadchodzącym kataklizmem.
Film został nagrodzony Złotymi Lwami w 1984 roku na 9. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.