Film

„Miejsce urodzenia”, reż. Paweł Łoziński

fot. Materiały prasowe

Rusza Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy w muzeum! Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a szczególnie maturzystów, na cztery pokazy filmowe. Po każdej z projekcji odbędzie się dyskusja.

Pokażemy Wam filmy ważne i poruszające, opowiadające o zdarzeniach znaczących dla historii Żydów polskich (a zatem również dla historii Polski). W cyklu znajdą się dzieła, które obejmują okres pierwszej wojny światowej, tragiczny czas Zagłady oraz filmy współczesne, wpisujące się w nurt edukacji obywatelskiej: zarówno fabularne jak i dokumentalne.

Program spotkań został opracowany specjalnie na czas ferii zimowych (17-28 lutego 2014 r.) i będzie zrealizowany w ramach akcji „Zima w mieście”.
Pokazy i dyskusje odbywać się będą w środy i piątki, w godzinach 13:30 -16:00 w sali projekcyjnej muzeum.

Wstęp wolny.

Informujemy, ze muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

*********

26 lutego 2014 (środa) o godz. 13.30 zapraszamy na pokaz filmu:

Miejsce urodzenia, reż. Paweł Łoziński, Polska, 1992.

Film dokumentuje powrót ocalałego z Zagłady pisarza Henryka Grynberga do wsi Radoszyna, w której się urodził i w pobliżu której ukrywał się wraz z rodziną podczas wojny. Zagładę przeżył wraz 
z matką. Po 50. latach od zakończenia wojny chce poznać losy swojego ojca i młodszego brata, którego Grynbergowie powierzyli opiece jednego z gospodarzy.

Rozmówcy pisarza, mieszkańcy Radoszyny i okolic, wspominają jego rodzinę. Pamiętają Grynbergów sprzed wybuchu wojny i z czasów ukrywania się podczas okupacji. Opowiadają o strachu, który towarzyszył im podczas udzielania pomocy rodzinie i innym Żydom. Strachu przed Niemcami i sąsiadami. Grynberg odwiedza wiele domów zanim udaje mu się poznać okoliczności tragicznej śmierci jego najbliższych.

W 1993 roku film otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego na Bałtyckim Festiwalu Filmowym i Telewizyjnym w Bornholmie oraz Grand Prix, Nagrodę Europejskiej Fundacji Kultury na IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Vue Sur Les Docs" w Marsylii.